Nowe terminy wypłat 500 plus

Region

Od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy Rodzina 500 plus. To dla niektórych rodziców oznacza także nowe terminy wypłat pieniędzy. Kogo dotyczą zmiany? Kiedy spodziewać się przelewu 500 plus z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Nowy okres świadczeniowy 500 plus
Rodzina 500 plus to program wspierający rodziców poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w wysokości 500 złotych. Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy. Nowy rozpoczął od 1 czerwca 2023 roku i potrwa do 31 maja 2024 roku.

Nowe terminy wypłat 500 plus od czerwca
Każda rodzina pobierająca 500 plus ma wyznaczony stały dzień wypłaty – 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. lub 22. dzień miesiąca. W przypadku gdy termin wypłaty wypada w niedzielę lub święto, pieniądze przelewane są dzień wcześniej. Co ważne, przydzielona data wypłaty 500 plus obowiązuje tylko przez jeden okres świadczeniowy. To oznacza, że w nowym okresie świadczeniowym może ulec zmianie.

– Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Dokładny termin wypłaty 500 plus w nowym okresie świadczeniowym można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Kiedy ZUS wypłaci pieniądze z 500 plus?
Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami na nowy okres świadczeniowy:
od 1 do 30 czerwca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2023 r.,
od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2023 r.,
od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października 2023 r.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?
Przypominamy też, że wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Do wyboru mamy bezpłatną aplikację mZUS dostępną na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia.pl oraz bankowość elektroniczną.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Nowe terminy wypłat 500 plus”

 1. Arni pisze:

  Płacimy już nawet ukraincom !
  Jak jestem u dziadka na grobie to za każdym razem przepraszam.

 2. X pisze:

  Tak z czystej ciekawości. Jak myslisz ile jest takich rodzin w których zaden z rodziców nie pracuje przez cały czas?
  Żyć za coś też trzeba i większość patusiarstwa jakąś robotę też ma. Działając w ten sposób nie narobisz problemów patusom – bo nie ukrywajmy nikt nie robi dziecka bo 500 zł to inwestycja, bo za ile jesteś w stanie wykarmić dziecko? Spokojnie 500 pójdzie w miesiąc jak bedziesz bardzo starał się oszczędzać.
  Komu narobisz problemy? Normalnym rodzinom w których coś sie zdarzyło, czy to nagla utrata pracy czy choroba. Będziesz dojeżdżał zwykłych ludzi ktorzy po prostu mieli pecha.
  Plus dziś choć płaci się wszystkim to program i tak jest absurdalnie kosztowny. Jak dodasz nowy warunek to nagle okaże się że zaoszczędzisz na niepłaceniu grupie osób, a drugie tyle wydasz na urzędników ktorzy będą tego pilnować…
  Polecam myśleć 500+ to zadne pieniądze, a dziecko to gigantyczne koszty. Program.jest absurdalnie głupi ale jedyna rozsądną droga to go zamknąć, a nie kombinować jak się wyżyć na rodzicach i wprowadzić niesprawiedliwości.

  • Bolo pisze:

   Rodzice którzy nie są w stanie zapewnić bytu swoim pociechą powinni być eliminowani ze społeczeństwa.
   Nie stać cię nie dmuchaj.

 3. Monika pisze:

  Tak tak wspierajcie dalej bezrobotną patologię. Polska tej chwili leży na samym dnie gdzie nie ma wody tylko 10 metrów mułu.

  • Anonim pisze:

   Prawda niska dzietność i fakt że rodzice nie decydują się na dzieci bo co z tego, że dostaną 500+ jak miesięcznie utrzymanie dziecka to ponad 1,5 tyś powoduje pogłębiająca się katastrofę demograficzną a na skutek tego ekonomiczną.
   Nie robisz dziecka masz tysiąc więcej kieszeni za nic i przynajmniej 30 dodatkowych wolnych godzin w tygodniu. Większość ludzi jest leniwa i woli mieć kasę i czas wolny i stąd spadający współczynnik dzietności.

 4. PRL pisze:

  Te 500 powinno być oddane z podatków, ZUS itp pracującemu rodzicowi a nie rozdawane patologicznym nierobom. Dzieci tych dzieci będą będą oddawać to przez dziesięciolecia.

  • Anonim pisze:

   Przez dziesięciolecia to my będziemy ponosić koszty zbyt niskiej zastępowalności pokoleń w Polsce.

   • chyba wystarczy pisze:

    Anonim@, w czym pomaga program 500+? Zastępować tzn. wychować zdrowe i wykształcone nowe pokolenie, w tym 500+ nie pomaga, to produkcja następnego pokolenia żyjącego na koszt państwa. Problemem jest brak mieszkań, przedszkoli, szkół, a władze piss myślą tylko o sobie, dla siebie wszystko, a ochłapy dla wyborców.

    • Anonim pisze:

     Jestem anonim i jestem autorem tamtego komentarza. Nigdzie nie powiedzialem, że 500+ jest dobry. Moja odpowiedź dotyczyła jedynie tego głupiego i naiwnego wysrywu PRL, że skomplikowanie wypłaty 500+ coś da. A nie da nic tylko po prostu mniej pojdzie na dzieci a więcej na armie urzędników ktorzy to będą weryfikować i kontrolować.
     I serio 500 zł miesiecznie to zadne pieniądze. Mi pokrywają oplaty za przedszkole + max dwa dni wyżywienia, reszta idzie z mojej kieszeni. To nie jest życie na koezt państwa tylko pogrążenie swojego czasu i pieniędzy, żeby wychować dziecko. Miesięcznie ponadto utrzymanie dziecka kosztuje mnie jeszcze z 1 tyś zł (jedzenie ubrania, zajęcia dodatkowe, leki). Zamiast rozwijać karierę czas wolny znika mi na opiece. Pokolenie żyjące na koszt to właśnie pokolenie ktore nie ma dzieci bo po co się przemęczać. Nie mam wątpliwości że gdybym nie miał dzieci to zamiast audi a4 z 2020 roku jeździłbym teraz przynajmniej a6. I druga zaleta braku dzieci – takie patusy jak chyba wystarczy nie wyzywają cię od szkodników żyjących na koszt państwa.
     500+ to 108 tyś zł w 18 lat życia dziecka. Ja w tym roku zapłaciłem juz do tej pory więcej w podatkach, moje dziecko pewnie w pierwszym roku kariery zawodowej zwróci tę kwotę.
     500+ trzeba po prostu zaorać, a nie szukać wrogów publicznych – tak jest patologia ale są też osoby ktore miały pecha w zyciu i im indywidualne karne odbieranie tej kwoty nie bedzie w żaden sposób sprawiedliwe.
     500+ to po prostu inwestycja – tylko na takim poziomie, że nikt kto zwyczajnie nie ma w planach mieć dzieci nie decyduję się na posiadanie dzieci. To są grosze,. mające się nijak do kosztów, a kretyni tacy jak ty piszą, że robisz wobie dzieciaks i masz dostatnie życie na koszt państwa. Nie robiwz sobie dzieciaka i na koniec roku patrzysz, że twoi budzet zmienił się tak że kiedyś mógłbyś co pół roku wyrzucać iPhone do smieci i kupować nowego dla kaprysu a dalej miałbyś więcej pieniędzy niż mając dzieci i nie zmieniając telefonu przez 5 lat.
     500+ trzeba zaorać, a nie sprawić że stanie się niesprawiedliwe społecznie i drogie w utrzymaniu.

  • Bolo pisze:

   Właśnie tak.

 5. Tom pisze:

  500+ a komu to potrzebne? A dlaczego?

 6. Wolidia pisze:

  Sowiety blisko granica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły