Wiadomości

Nowe obowiązki w segregacji odpadów od 2025 roku

Nowe obowiązki w segregacji odpadów od 2025 roku

Autor artykułu: Katarzyna Klepacka | 29 grudnia 2024 19:00 |

10
Nowe obowiązki w segregacji odpadów od 2025 roku Region

Od 1 stycznia 2025 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec będzie zobowiązany do oddzielnego zbierania tekstyliów i odzieży.

Co się zmienia?

Nowe regulacje oznaczają, że odzież i tekstylia nie będą już mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Zamiast tego, trzeba będzie je segregować w dedykowanych miejscach, które zostaną wskazane przez lokalne władze.

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Segregacja tekstyliów i odzieży to krok w kierunku bardziej ekologicznego gospodarowania odpadami. Dzięki temu więcej materiałów będzie mogło zostać przetworzonych lub ponownie wykorzystanych.

Co należy zrobić?

Aby dostosować się do nowych przepisów:
Sprawdź, gdzie znajdują się pojemniki na tekstylia i odzież w Twojej gminie.
Unikaj wrzucania ubrań do koszy na odpady zmieszane pamiętaj, że należy zawieźć je do PSZOK lub umieścić we wspomnianych wcześniej pojemnikach.
Zachęcaj innych do segregacji, by wspólnie zadbać o środowisko.

Nowe przepisy to wyzwanie, ale również szansa na ograniczenie ilości odpadów i większą dbałość o naszą planetę. Warto się przygotować i już dziś zacząć segregować tekstylia!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze

10 odpowiedzi na “Nowe obowiązki w segregacji odpadów od 2025 roku”

  1. eh,.. pisze:

    Kiedy wejdzie ustawa która spowoduje, że w sklepach nie będą sprzedawać jednorazowych ubrań? Buty które po kilku założeniach rozpadają się, a jakiś tuman z reklamacji pisze że to z winy nieodpowiedniego użytkowania. Koszulki, swetry, spodnie, które po praniu wyglądają jakby przeszły przez układ trawienny mastodonta,.. Może trzeba zacząć od przyczyny problemu z nadmiarowymi śmieciami odzieżowymi? W Polsce można wystosować petycję, może jakaś partia (np. zieloni), jakaś fundacja, zrzeszenie, czy grupa reprezentująca, pomyślą inaczej nad tym problemem i spróbują organizować ludzi do napisania i zbierania podpisów nad taką petycją. Taka ustawa pomogła by nam zaoszczędzić sporo kasy, nerwów i biegania z reklamacjami.

  2. Anonim pisze:

    Może w takim artykule warto by było zawrzeć co się stanie z tymi tekstyliami na których wyrzucenie trzeba będzie przepalać litry benzyny żeby dojechać do jedynego punktu odbioru w okolicznej wsi, że w efekcie będziemy mieli niby mniej śmieci?
    O ile jestem całym sercem za życiem w lepszych warunkach, o tyle dopóki rząd wciąż nie może zmusić producentów śmieci żeby na opakowaniach drukowali konkretny symbol typu żółta kropa – do plastikow, niebieska – do zmieszanych, to mam wrażenie, że cała ta słuszna idea jest realizowana od pupy strony tak żeby robić, narobić się i nic z tego nie było.

  3. olo pisze:

    nowe obowiązki ??? nie sortuję i nie będę bo to bzdura.

  4. Abc pisze:

    Nowe przepisy = nowe podwyżki

  5. Polak=brudas pisze:

    Nie mogę czytać tych bredni. Ekologia i segregacja tak ?! Ostatnio jechałem przy autostradzie koło komina w Mosznach, w rowach są sterty opon, stare meble, lodówki, pralki, ubrania, szmaty, no wszystko

  6. ppp pisze:

    znowu syf w lasach będzie lądował? Ogarnijcie się z tym pojemnikowym szaleństwem bo będzie tylko gorzej .Niemcy eksportowali całe pociągi swojego syfu i jakoś nie było odważnych żeby przerwać ten proceder.

    • Perun pisze:

      w 2021 r. wydano pozwolenia na przywóz do Polski 581 tys. ton odpadów z Niemiec. Tak pis kochał niemieckie śmieci.

  7. Rafał pisze:

    To teraz zagadka, do kiedy brudną odzież (np. używaną w trakcie prac malarskich, czy napraw samochodu) należy wrzucać do pojemników na odzież, a od kiedy do zmieszanych?

  8. mikołaj pisze:

    a byłoby lepiej gdyby sklepy z tekstyliami były zobowiązane do odbioru używanej odzieży lub innych szmat podobnie jak butelki w sklepie – na wymianę . jeśli zaczniemy segregować śmiecie to tak jak segregować ludzi.. to coś jak europejskie kalifaty traktujące białych ludzi – chcecie tego w polsce?

    • Anonim pisze:

      O już wiem, że mój wujek, psychiatra będzie miał co robić w 2025 roku panie kalifacie. Przesłać wizytówkę czy jeszcze szukasz tańszej alternatywy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Reklama