Wiadomości
Autor artykułu: K K | 07 marca 2025 13:00 |
4Michałowice zyskują kolejne atrakcyjne miejsce do rekreacji. Teren wokół zbiornika retencyjnego przechodzi właśnie gruntowną modernizację.
Prace ziemne zostały już zakończone, a wszystkie niezbędne instalacje podziemne zamontowane. Teraz przyszła pora na zagospodarowanie przestrzeni, która już wkrótce stanie się ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku dla mieszkańców.
W ramach inwestycji powstają drewniane tarasy widokowe, z których będzie można podziwiać zbiornik i otaczającą go zieleń. Teren wokół akwenu zyska zupełnie nową aranżację. Zaplanowano liczne nasadzenia drzew, krzewów i bylin, które stworzą naturalne, przyjazne środowisko zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Powstaną również zadbane trawniki ozdobione kolorowymi kwiatami, które dodadzą miejscu uroku.
Szczególną uwagę zwrócono na ekologię. Ścieżki spacerowe zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej, co pozwoli na naturalne wchłanianie wód opadowych. Takie rozwiązanie zapobiegnie tworzeniu się kałuż i jednocześnie wesprze retencję wody w glebie. Dzięki temu obszar stanie się bardziej przyjazny dla środowiska i odporny na zmienne warunki pogodowe.
Modernizacja terenu wokół zbiornika retencyjnego to duża inwestycja. Koszt prac wynosi ponad 7,3 mln zł, a ich zakończenie planowane jest na drugi kwartał tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, już wkrótce mieszkańcy Michałowic będą mogli korzystać z nowoczesnej i komfortowej przestrzeni do wypoczynku.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Czy nie można by zamieścić zawsze więcej zdjęć, pod artykułem z opisem inwestycji?!
Gratulacje
Miejsce i pomysł zaiste, super…
Jest tylko kilka drobnych niedogodności:
1. sygnalizacja świetlna na przejściu w ciągu ul. Regulskiej – M A S A K R A. Podchodzi pieszy, wciska przycisk (czasem wychwyci go fotokomórka) i… nic. Jedzie samochód, za chwilę drugi… na horyzoncie trzeci a światła zielonego nie ma. Czeka się minutę, dwie minuty. Na co? tego nikt nie wie. Światła są na środku prostej drogi i gdyby zielone dla pieszych zapalało się po kilku sekundach od wzbudzenia – samochody naprawdę nie utkną w korku. Tym bardziej, że zielone dla pieszych świeci zaledwie kilka sekund.
2. Na tym samym przejściu pojawiły się poręcze ze stopką dla rowerzystów. Cenna inicjatywa. Szkoda tylko, że miejsca jest dla… jednego, max dwu cyklistów. Pytanie: czy rowerzysta podjeżdżający i stojący przy tej barierce jest wykrywany przez fotokomórkę?
3. ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Raszynki – tu wielkie słowa pochwały dla włodarzy gminy i autorów pomysłu. Jazda przed 6 rano, wśród mgieł daje mnóstwo radości i mimo, że do pracy – to jedzie się z radością. Duże podziękowania dla gminy.
Ale… obawiam się pewnego konfliktu… Droga wzdłuż Raszynki jest dla wielu drogą tranzytową po której jadą rowerami (a coraz częściej mkną różnego rodzaju elektrykami). Równa asfaltowa nawierzchnia zachęca rodziców do tego aby uczyli dzieci jazdy rowerem, wrotkami… zwłaszcza w okolicy akwenów. Obawiam się że może tu dochodzić do kolizji. Jest jeszcze czas, może warto przemyśleć ten aspekt i w jakiś rozsądny sposób pogodzić te dwie funkcje.
Otwarcie zbiorników na szeroko pojętą rekreację to kapitalny pomysł, miejsce idealne na niedzielny spacer, piknik, grill…
Prosze tylko aby gmina przywidziała, że to miejsce to styk rekreacji (w tym małych dzieci) i ruchu rowerowego. Warto to przewidzieć i pogodzić (zakładam, że inaczej niż ograniczeniem prędkości do 10 km/h)
Przy okazji – dziękuję tu Paniom Sylwiom z urzędu gminy (są dwie takie Panie), które zawsze chętnie wysłuchują zgłoszeń i podejmują działania.
Mam nadzieję że uda się w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca dla pożytku okolicznych mieszkańców. W okolicy mało mamy takich urokliwych miejsc, gdzie można zrelaksować się nad wodą.
Było bez imion bo zaraz zwolnią Panie kierowniczki, które będą zazdrościć, że są urzędniczki, którym się chce coś zrobić dla obywatela 😊😊😊