Niezwykłe znaleziska w Zaborowie podczas wykopalisk MSHM [FOTO]

Zaborów to niewielka miejscowość położona w gminie Leszno (pow. warszawski-zachodni). Właśnie tam pruszkowskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego wraz z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi niezwykłe wykopaliska.

Cele projektu prowadzonego przez MSHM i WA UW jest wznowienie badań nad dziejami ludności zachodniego Mazowsza u schyłku starożytności (II w. p.n.e. – V w. n.e.). Prowadzone są od 2021 roku w Zaborowie na kompleksie osadniczym tzw. kultury przeworskiej. To co najmniej trzy osady, cmentarzyska i miejsca produkcji żelaza.

W sezonie 2022 prowadzono wykopaliska na stanowisku dotychczas znanym z badań powierzchniowych. Na podstawie dalszych badań otwarto trzy wykopy, a w nich naukowcy znaleźli niemal 90 obiektów archeologicznych. Wśród nich są relikty starożytnych pieców do wytopu żelaza. Wykopaliska pozwoliły pobrać też duży materiał botaniczny i zoologiczny, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, w jakich okolicznościach przyrody żyli nasi przodkowie na tych ziemiach i jak produkcja żelaza wpływała na miejscowy ekosystem.

Wykopaliska cieszyły się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Miejsce odwiedziły przedszkolaki z Gminy Leszno, przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego, wycieczka archeologiczna Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło tam także przedstawicieli władz Gminy Leszno, Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Powiatu Pruszkowskiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.