Niezwykłe okazy w brwinowskiej kolekcji

Brwinów

Nietuzinkowy zbiór motyli i innych owadów oraz minerałów zostanie wykorzystany przez Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. W planach jest stworzenie wystawy i programu edukacyjnego.

Mieszkaniec Brwinowa, Ryszard Riedel, od najmłodszych lat, kiedy to otrzymał pierwsze okazy motyli, sukcesywnie powiększał swoją kolekcję, skupiając się przede wszystkim na minerałach z całego świata. Po jego śmierci zbiory trafiły do Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, które w 2008 roku zorganizowało pierwszą wystawę w dworku Zagroda. Wówczas pokazano jedynie niewielką część eksponatów. Pozostałe czekały na opisanie i skatalogowanie.

W tym celu TPB nawiązało współpracę z dr. Rafałem Siudą z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto temat „Minerały i inne okazy geologiczne w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa” był jedną z propozycji tematów prac licencjackich. Kolekcja trafiła zatem na uczelnię. Była ona niemałym zaskoczeniem – zarówno dla wykładowcy, jak i dla jego studentów.

Nie spodziewali się oni tak licznego zbioru, co przełożyło się na tytaniczną pracę zespołu. Sporządzili oni inwentarz, wykonali fotografie i opis wszystkich okazów. W zbiorze znalazły się m. in. szmaragdy, turmaliny, zielone amazonity, lapis lazuli z Pamiru i meteoryty z Europy, Australii i Afryki. Są tam też eksponaty ze stanowisk, z których od dawna nie można pozyskiwać nowych okazów. Każdy z ich jest opatrzony także metryczką ze sposobem pozyskania (kupno, wymiana), co jest dobrym źródłem informacji do historii gromadzenia minerałów w Polsce.

TPB obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Pomysłów na uczczenie tej okrągłej rocznicy jest mnóstwo. Jednym z nich jest stworzenie przeglądowej ekspozycji mineralogicznej obejmującej okazy z Polski i świata. Miejscem wystawy miałby być dworek Zagroda. Byłby to także doskonały temat dla zajęć z uczniami okolicznych szkół i spotkań popularyzujących tę dziedzinę nauki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.