Niepełnosprawny sportowiec dostał innowacyjne auto

Region

Mateusz Puszkarski w końcu samodzielnie może prowadzić samochód. Niepełnosprawny, były już sportowiec, właśnie odebrał specjalnie dostosowane do swoich potrzeb auto.

O Mateuszu pisaliśmy na naszym portalu już kilka razy. Dziś ma 33 lata, od 10 porusza się na wózku. Kiedyś był obiecującym sportowcem. Wielokrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim. Szykował się również do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006. Te przygotowania w jednej sekundzie przekreślił niefortunny skok do wody. Mateusz doznał urazu kręgosłupa i jest częściowo sparaliżowany.

Mimo to mieszkaniec Komorowa się nie poddał. Co więcej zaczął działać na rzecz poprawy życia innym niepełnosprawnym. Mateusz stworzył m.in. multimedialny przewodnik dla niepełnosprawnych kierowców.

Dwa lata temu firma Peugeot Polska ufundowała mu samochód bazowy – Peugeot Partner. Natomiast część kosztów adaptacji auta wzięła na swoje barki firma PZU. Kilka dni temu odbyła się prezentacja auta. – Historia Mateusza Puszkarskiego,sparaliżowanego panczenisty, który z determinacją walczy o powrót do normalnego życia, to najlepszy dowód na siłę ludzkiego charakteru. Cieszę się, że PZU mogło podać Mateuszowi pomocną dłoń i pomóc mu w powrocie do samodzielności. To bardzo inspirujące obserwować, jak rozwój techniki likwiduje bariery i pozwala ludziom spełniać marzenia – mówi Marek Baran, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PZU.  

Dzięki zastosowanym w aucie rozwiązaniom Mateusz będzie mógł samodzielnie wsiadać i wysiadać. To nie koniec. Mateusz pomimo porażenia czterokończynowego będzie mógł swobodnie kierować pojazdem za pomocą joysticka.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.