„Nie daj się złowić” kieszonkowcom

Region

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia na ostatniej prostej. Przed nami intensywny tydzień zakupów, a w tym pędzie łatwo paść ofiarą kieszonkowców lub drobnych złodziei. Policja apeluje o zachowanie ostrożności.

„Okazja czyni złodzieja” to powiedzenie tyleż stare, co prawdziwe. I właśnie w okresie przedświątecznym możemy się o tym boleśnie przekonać. Liczba spraw, które mamy do załatwienia, zakupów, miejsc, które trzeba odwiedzić, to wszystko sprawia, że w biegu stajemy się mniej ostrożni. – Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.– mówi kom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

– Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ w przypadku zagubienia ich, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.– zaznacza asp. sztab. Katarzyna Zych z Komendy Powiatowej w Grodzisku Mazowieckim.

Policja przypomina, że złodzieje mają swoje sprawdzone sposoby, a ofiarę obserwują. Sprawdzają jak reaguje na przypadkowy kontakt, zwracają uwagę gdzie chowa portfel czy kluczyki do samochodu. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Pieniądze najlepiej chować w wewnętrznych kieszeniach kurtki, torbę lub plecak trzymać przed sobą, nie pozostawiać ich we wspomnianym już zakupowym wózku. Jeśli już musimy mieć przy sobie większą kwotę gotówki, najlepiej rozdzielić banknoty na mniejsze pliki. A w sytuacjach, które budzą niepokój prosić o pomoc mundurowych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.