Nie będzie przebudowy ul Kościuszki

Pruszków

Radni na sierpniowej sesji rady miasta zdecydowali, że nie przeznaczą dodatkowych środków na przebudowę pierwszego fragmentu ul. Kościuszki. – według mnie to jawne działanie na szkodę miasta – zaznacza wiceprezydent Pruszkowa Konrad Sipiera.

Przypomnijmy. Władze Pruszkowa chciały przeprowadzić remont ul. Kościuszki. Jednak inwestycja musi zostać podzielona na etapy. W pierwszej kolejności remont ma przejść zaledwie 130-metrowy odcinek drogi pomiędzy al. Wojska Polskiego a ul. Prusa. Zakres prac obejmował wykonanie kamiennej nawierzchni na jezdni i chodnikach. Wybudowanie nowego odwodnienia, kanalizacji i sieci wodociągowej. Pojawić się miało także nowe oświetlenie, znaki pionowe i poziome, mała architektura. Przewidziano również nasadzenia zieleni i budowę systemu nawadniającego. Planowano przebudowę monitoringu miejskiego, jak również sygnalizacji świetlnej

Zgoda na projekt, ale nie na remont
Pruszkowscy radni zdecydowali, że nie przesuną środków na realizację przebudowy ul. Kościuszki. Aż 12 radnych było za nie wprowadzaniem dodatkowych środków na remont ul. Kościuszki. — Postępowanie części Radnych może być o tyle zaskakujące, że dwa lata temu wyrażono zgodę na przeprowadzenie prac projektowych. Urząd Miasta Pruszkowa uzyskał również zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w zakresie budowy ul. Kościuszki. Decyzja Radnych sprawia, że dotychczasowe działania i przeprowadzone procedury nie mają znaczenia. Na tym etapie realizacja inwestycji w postaci budowy ul. Kościuszki została wstrzymana – czytamy na stronie pruszkowskiego magistratu.

Działanie na szkodę?
Według wiceprezydenta Pruszkowa Konrada Sipiery radni działają na szkodę miasta. – Według mnie jest to jawne działanie na szkodę miasta skoro radni wiedzieli, że nie wyrażą zgody na budowę ulicy Kościuszki to dlaczego dwa lata temu wyrazili akceptacje na to abyśmy rozpoczęli projektowanie ważnej drogi w centrum miasta? – zaznacza Sipiera. – Na dzisiaj mówiliśmy o realizacji pierwszego etapu, czyli odcinka od Wojska Polskiego do Bolesława Prusa. Koszt to około 6 mln zł, gdzie znacząca część pochodziła z umowy zewnętrznej. Mamy na ten cel prawie 2,5 mln zł środków zewnętrznych – dodał.

Przedsięwzięcie miało na celu całkowitą zmianę obrazu ulicy i stworzenie dla Mieszkańców w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Tak jednak nie będzie – taką decyzję podjęli Radni – zaznacza pruszkowski magistrat.

Droga rozkopana
Warto zaznaczyć, że miasto remont Kościuszki chciało zsynchronizować z robotami prowadzonymi przez PGNiG Termika. – W ul. Kościuszki realizujemy prace polegające na wymianie sieci ciepłowniczej kanałowej 2xDn350 na sieć preizolowaną na odcinku ok. 100mb (odcinek pomiędzy ul. B. Prusa i al. Wojska Polskiego). Modernizacja ma na celu poprawę niezawodności sieci i zmniejszenie strat ciepła z uwagi na zastosowaną technologię wykonania rur ciepłowniczych. Nasze prace realizowane są w uzgodnieniu z Miastem i mają związek z planowaną w późniejszym czasie modernizacją drogi przez Miasto – informuje centrum prasowe PGNiG Termika.

Jakie utrudnienia. Poza zamknięciem drogi, czekają jeszcze mieszkańców? – Na potrzeby wykonania prac przełączeniowych przewiduje się wyłączenie dostaw ciepłej wody do kilku odbiorców, zasilanych z modernizowanego odcinka sieci. Zakończenie prac przewiduje się na 30 września – dodają przedstawiciele PGNiG.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 27

27 odpowiedzi na “Nie będzie przebudowy ul Kościuszki”

 1. Pan M (Marcin B.) pisze:

  Bez względu na motywację radnych należy się tylko cieszyć, że nie dojdzie do kompleksowej dewastacji ulicy od strony tak funkcjonalnej jak i estetycznej. Przypominam że dwa lata temu przedstawiana była wizualizacja zupełnie innej, świetnej koncepcji remontu ulicy. Ulica prezentowana na tamtej wizualizacji pozostała szeroka i dwukierunkowa, pojawiły się granitowe krawężniki i takie też płyty chodnikowe zastępujące pstrokaty polbruk z fazą. Ulica miała więc pozostać funkcjonalna, a dodatkowo miała być dodana wartość jakościowa – zabieg wyjątkowo rzadki w Pruszkowie trawionym nuworyszowską tandetą rodem z Łomianek lub Grodziska Mazowieckiego – casus Kraszewskiego czy ostatnio Stalowej. Trudno jednak pochwalić rajców, którzy niewiele wcześniej poparli utworzenie szkodliwego z punktu widzenia interesu miasta – łącznika Sygietyńskiej i Sienkiewicza.

 2. NerwowyTowarzysz pisze:

  Pozdrawiam półmózgów z PGNIG zarzadząjacych remontem. Termin powrotu ciepłej wody w kranach już minął a woda jak była zimna jak jest. Ciekawe dlaczego nie dało się zrobić remontu w terminie sierpniowej konserwacji. Chyba było to do wykonania?
  Być może panowie ćwierćinteligenci wzięli przykład z podobnej klasy pajaców z PKP PLK (przez 2 tygodnie większość pociągów nie jeździła chociaż było wiadomo z miesięcznym wyprzedzeniem że nie da się zrobić zaplanowanych prac z automatyką i za 2-3 miesiące mamy mieć powtórkę z rozrywki :- ). To jakiś dziwny mazowiecki standard partolenia prostych wydawałoby się prac. Ale może tylko się czepiam i przesadzam bo „tak być musi”. Pozdrowienia dla wszystkich, cierpliwszych jak widzę ode mnie. P.

 3. Agnieszka pisze:

  To może warto podać nazwiska Radnych głosujących przeciw tej decyzji? Zgadzam się z tezą, że pojawił się front Radnych podejmujący decyzje tak, żeby było jak najgorzej dla wizerunku miasta i władz. Im gorzej tym lepiej… – cała prawda o totalnej opozycji…

 4. Wyga Starszy pisze:

  12 hamulcowych. Taki wstyd robić sobie przed emeryturą. Kościuszki – Najbrzydsza ulica w mieście. Koleiny i wyboje. Haos parkingowy. Czas na młodych, którzy nie chcą tandety, ale porządku w mieście.

 5. Józef pisze:

  Hańba i wstyd tak jak w poniższych komentarzach. Miasto wygląda jak z okresu PRL. Zero przestrzeni dla ludzi. Jeden wielki beton.

  • Anonim pisze:

   Mowisz to o ulicy przy ktorej jest park do ktorego moi znajomi z warszawy przyjeżdżają bo nie maja takiego w okolicy… śmieszna jesteś kolego

 6. Ogarnijcie się pisze:

  Napiszcie może jeszcze, że planowana przebudowa Kościuszki zakłada, że na odcinku od Obrońców Pokoju do Wojska Polskiego ulica ma być jednokierunkowa (w kierunku od OP do WP). O tym już nigdzie nie wspominacie. Tak samo o planowanej w związku z przebudową likwidacji miejsc parkingowych wzdłuż ogrodzenia parku Sokoła. Myślę, że gdyby ludzie byli świadomi TAKICH zmian, to większość raczej poparłaby działania Rady.

  • Anna Zwolińska pisze:

   Obecnie mowa jedynie o fragmencie miedzy ul. Bolesława Prusa a Wojska Polskiego. Tu droga pozostanie dwukierunkowa. Remont na odcinku Wojska Polskiego – Sienkiewicza to odrębne zadanie. Dlatego też nie zostało opisane w materiale.

  • Anonim pisze:

   Park Kościuszki a nie Sokoła.

   • Anonim pisze:

    Nie pamiętam w którym roku była zmiana nazwy parku i na czyje polecenie ale dla mnie i dla wielu starszych pruszkowian będzie to zawsze park sokoła Kościuszki to był skwerek przy PKP obecnie zrujnowany przerabiany na ulice

   • Nie pamiętam m kto i dlaczego zmienił nazwę parku ale to był od wieków park sokoła był skwer Kościuszki w nie zdewastowany przez budowę drogi w okolicy pkp pisze:

    Nie pamiętam kto wymyślił park Kościuszki to był i będzie zawsze park sokoła natomiast był skwer Kościuszki w okolicy pkp obecnie już nie istniejący(budowa nowej drogi)

  • Wyga Starszy pisze:

   Panie Radny, A może Mieszkańcy woleliby mniejszy i spokojniejszy ruch aut w centrum? Może rozwiązaniem jest budowa parkingów wielopoziomowych. Ale nie. Pan wie lepiej. Pan zna się na wszystkim. I prosze się nie zasłaniać kosztami. Wszystko kosztuje drożej. Dwie kadencje nie jesteście w stanie zrobić porządku z parkingiem w centrum miasta a o strefach parkowania najlepiej milczeć. Kunktatorstwo i hipokryzja, a nie gospodarność. Wstyd.

 7. Gość2 pisze:

  Może skończy się tak jak z środkami na wybudowanie ulicy w Parku Bersohna. Wkrótce okaże się, że uchwała radnych była wadliwa i ze względów proceduralnych zostanie przez nich uchylona. Potem zagłosują jeszcze raz i tym razem realizacja przebudowy ul. Kościuszki zostanie przyjęta. A my będziemy mogli się jedynie domyślać w jaki sposób przekonano radnych do zmiany zdania.

  • Wyga Starszy pisze:

   Jeśli Pan coś wie, proszę zawiadomić CBA, a jeśli nie, proszę przestać insynuuować. Mąci Pan tylko wodę.
   Mieszkańcy doceniają inwestycje, a nie mętne teorie spiskowe bez pokrycia.

  • Wilku pisze:

   Musimy anulowac bo przegramy.

 8. lennox pisze:

  Panie Sipiera, dość tego ! Dwa lata temu… Zaskoczony… W jakich czasach żyjesz ?

 9. ot eko sami swoi pisze:

  za malo betonu POczekaja a pro odwodnienia czy bedom zastawki czy wszystka woda ma odplynac ?

 10. Anonim pisze:

  Ale o tym że 1mb drogi będzie kosztował około 48tys 500PLN to już nie napisali manipulanci informacyjni .A średnio 1mb dróg w Pruszkowie kosztuje około do 15 -18 tyś. Komu potrzebne jest takie Bizancjum

 11. pruszkowiak pisze:

  Szkoda że nie zostanie przeprowadzony remont i zrobienie miejsc postojowych bo teraz jest dzikie parkowanie i brak miejsca dla pieszych .

 12. Q pisze:

  Sipiera ty się nie nadajesz nawet do prowadzenia kiosku ruchu. Radni nie chcą kolejnego zadłużenia a nie przebudowy. Chwała im za to. Trzeba było zapytać mądrzejszych ile to może kosztować. Idź się wypłacz u tatusia. To ty próbujesz działać na szkodę miasta.

 13. Życzliwy mieszkaniec pisze:

  Po pierwsze, radnym nie będącymi mieszkańcami Pruszkowa i tym wieku emerytalnym należy już podziękować za współpracę, a po drugie, jak to w polityce, w pierwszej kolejności może należy zadbać o otoczenie zamieszkiwania radnych, a wtedy może zgodzą się żeby zrobić coś konstruktywnego w samym Pruszkowie.

 14. Mieszkam pisze:

  Wielka szkoda. Wielka. Takie działanie radnych to hamowanie rozwoju miasta. Wstyd

 15. Gość pisze:

  Ciekawe kto teraz naprawi nawierzchnię skoro przebudowy nie będzie. Penie było dogadane, że nie będąmisieli naprawiać bo i tak będzie remontowana a teraz wyszedł klops.

 16. robot pisze:

  No i git. Zimą się zajmijcie. Konik, zapytaj mądrzejszych czy można coś zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły