Nadarzyn planuje oszczędzanie

Nadarzyn

Wciąż drożejąca energia elektryczna i coraz wyższe rachunki zmuszają wszystkich do oszczędności. Także samorządy. Wczoraj swoje plany na oszczędzanie energii elektrycznej przedstawił wójt Nadarzyna.

O ile więcej płacą samorządy za rachunki za prąd i gaz? Dariusz Zwoliński, wójt gminy Nadarzyn spieszy z wyliczeniami: gaz ponad 600 % więcej niż na początku 2021 roku. Prąd będziemy płacić ponad 400% więcej od 1 lipca 2023 roku.

Zapowiedzi oszczędzania to pokłosie spotkań wójta w sołectwach Nadarzyna. Wówczas mieszkańcy pytali, czy samorząd posiada plan na prawdopodobne wyłączenia prądu lub gazu. Dostawy energii elektrycznej oraz gazu nie leżą w kompetencjach samorządów, to odpowiedzialność rządu i podległych mu spółek skarbu państwa takich jak m.in. PGE czy PGNiG – odpowiada wójt Dariusz Zwoliński i dodaje – To ,co możemy zrobić MY jako Urząd Gminy to tak zaplanować budżet naszego samorządu, aby ewentualne braki w dostawie energii w budynkach publicznych nie wynikały z braku zapłaty za prąd czy gaz.

Aby uniknąć przerw w dostawach prądu, czy gazu do mieszkań prywatnych, gmina planuje ograniczenia w korzystaniu z tych mediów w budynkach użyteczności publicznej. W tym celu zostanie stworzony plan oszczędzania energii elektrycznej w szkołach, świetlicach, oczyszczalniach, stacjach uzdatniania wody, przedszkolach, budynku urzędu gminy, halach sportowych, stadionie, strażnicach OSP.

Jakich oszczędności szuka jeszcze gmina? Rozważane jest wyłączanie oświetlenia ulicznego i parkowego w godz. 1.00-4.00. Systemy sterowania są już do tego przygotowywane. Tutaj jednak pojawiły się głosy mieszkańców, czy nie wpłynie to na bezpieczeństwo na drogach. Ponadto jeśli pojawi się iluminacja świąteczna, to będzie ona zainstalowana na krótszy czas.

Dodatkowo gmina planuje „w przód” – wymianę oświetlenia sodowego na ledowe, wyposażenie nowo budowanych placówek (przedszkole w Wolicy, Centrum Usług Medycznych i termomodernizowany żłobek w Ruścu) w odnawialne źródła energii.

Sygnały jakie wysyła rząd oraz media, a także chłodna obserwacja rzeczywistości pozwalają sądzić, że bez względu na to jak „sroga” będzie nadchodząca zima, to będzie to czas niełatwy dla nas wszystkich, a konieczność oszczędzania energii eklektycznej, gazu, czy wody zostanie z nami na dłużej, jeśli już nie na zawsze – podsumowuje wójt Nadarzyna.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Nadarzyn planuje oszczędzanie”

 1. Flaszki pisze:

  Może gmina przestanie wyświetlać slajdy na budynku Gminy w postaci flaszek kieliszków i innej tandety popierając alkoholizm.

 2. Cebula za 1,6 mln pisze:

  W tym roku Gmina Nadarzyn w maju- czerwcu zbudowała zjeżdżalnie „Cebula” w kompleksie basenów letniskowych kosztem 1,6 mln zlotych(!) Kpina z oszędzania w Gminie Nadarzyn.

 3. Dany pisze:

  Ja czegoś nie rozumiem. Wzrosły ceny prądu i gazu na całym świecie. Potem wzrosła inflacja ze względu na powyższe.
  Potem znowu ceny wzrosły bo inflacja…
  Ale ktoś na tym zarabia!!! Chyba nie płacimy za te media mieszkańcom Marsa ani Księżyca???
  To najbogatsi tego świata na tym zarabiają, dokręcają nam kurek, każą się ograniczać, podnosząc ceny!
  Samemu żyjąc w coraz większym luksusie i nie wiedząc na co wydać taką ilość pieniędzy.
  Czy to nie jest pora zabrać się za nich?

 4. Mieszkaniec 112 pisze:

  Wyłączanie oświetlenia ulicznego i parkowego w godz. 1.00-4.00 ale może będzie iluminacja świąteczna. Michna sali wójcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły