Wiadomości
Autor artykułu: Katarzyna Klepacka | 28 grudnia 2024 7:00 |
5Od kilku dni Gmina Nadarzyn, Straż Gminna i Przedsiębiorstwo Komunalne usuwają nielegalnie ustawione pojemniki na używaną odzież. To kolejna taka akcja – podobne działania miały miejsce już w 2021 roku.
Dlaczego kontenery są problemem?
Nielegalne pojemniki pojawiają się bez zgody właścicieli terenów, często w pasach drogowych, co stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Są też źródłem problemów takich jak:
tworzenie nielegalnych wysypisk śmieci,
włamania i kradzieże używanej odzieży,
uszkodzenia kontenerów szpecące otoczenie,
zagrożenie epidemiologiczne.
Chociaż w gminie podpisano umowę z jednym operatorem na ustawienie estetycznych i zadbanych pojemników, szybko pojawiły się nielegalne kontenery, które łamią zasady i nie są regularnie opróżniane.
Co dzieje się z nielegalnymi pojemnikami?
Przed ich usunięciem właściciele otrzymują wezwania do działania. Jeśli pojemniki nie są zabierane, gmina wywozi je na złom. Akcja będzie trwała, aż problem zostanie całkowicie rozwiązany.
Gdzie oddać używaną odzież?
Zużyte ubrania można bezpłatnie oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Nadarzynie przy ul. Turystycznej. To legalne i bezpieczne miejsce do utylizacji odzieży.
Jak zgłosić nielegalny kontener?
Jeśli zauważysz dziką lokalizację pojemnika, wokół którego tworzy się wysypisko śmieci, zgłoś to Straży Gminnej lub Referatowi Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Nadarzyn. Możesz też przesłać dokładną lokalizację przez aplikację „Mój Nadarzyn”.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Likwidacja takiej zbiórki odzieży przy jednoczesnych zmianach o segregacji śmieci i obowiązku dowiezienia zużytej odzieży do PSZOK jest idiotycznym pomysłem. Jeżeli ktoś może na tym zarobić to niech zarabia, gmina na tym nie traci ,a okoliczne lasy nie będą szpecić porozrzucanymi majtkami.
Od nowego roku będzie można taką skarpetę i inne tekstylia oddawać wraz ze wszystkimi frakcjami odpadów podczas odbioru spod posesji
Ciekawe czy w takim przypadku ktoś postawi legalne. Będzie to zgodne z ekologią gdy z jedną skarpetką będę musiał jechać 5 km na PSZOK i wypalić przy tym paliwo.
nie głupiutki rysiu, zbierasz szmatki w worek i zawozisz jak będzie pełny
rysiu, mieszkając w kawalerce masz miejsce na dodatkowy worek?