Nadal bez porozumienia między WKD a maszynistami

WKD

28 listopada odbyła się kolejna tura rozmów między WKD a maszynistami. Jednak i tym razem nie przyniosły one porozumienia.

Kolejne spotkanie kolejarzy i władzami spółki WKD nie przyniosło rozwiązania sporu. Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce przekazał, że rozmowy zostały wstrzymane, a kolejne spotkanie mediacyjne zaplanowano na 5 grudnia. Jeśli i te rozmowy nie rozwiążą sporu, możliwe, że dojdzie do strajku generalnego. Będzie on polegać na tym, ze maszyniści całkowicie odstąpią od pracy albo w godzinach szczytów – porannego i popołudniowego.

Spółka WKD zaproponowała jednorazowy dodatek do wynagrodzenia. Propozycja ta została jednak odrzucona przez związkowców.

Spółka WKD wydała w tej sprawie komunikat:

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że w dniu 28.11.2023 r. (wtorek) podczas kolejnego spotkania mediacyjnego pomiędzy Zarządem WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce porozumienie nie zostało osiągnięte. Niestety Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych odrzucił propozycję wypłaty dodatkowej jednorazowej premii zaproponowaną przez Zarząd spółki WKD.

Do porozumienia nie doszło pomimo tego, że Zarząd Spółki, realizując porozumienie zawarte ze stroną społeczną zaakceptowane i podpisane w czerwcu 2023 roku przez reprezentację wszystkich związków zawodowych działających w WKD, wypłacił w 2023 roku swoim pracownikom podwyżki wynagrodzeń od dnia 1 lipca 2023 r. w wysokości 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym. Warto podkreślić, że wprowadzona podwyżka wynagrodzeń jest istotnie wyższa niż odnotowany dotychczas wskaźnik inflacji.

Zarząd spółki WKD podkreśla, że akcje podwyżkowe dla załogi WKD były corocznie wprowadzane przez ostatnie pięć lat, a w ubiegłym 2022 roku i w bieżącym 2023 roku – każdorazowo po 500 zł/os. w uposażeniu zasadniczym.

Zarząd spółki WKD pozostaje otwarty na dalsze rozmowy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów w celu załagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia, jednakże biorąc pod uwagę aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa pragnie podkreślić, że na uruchomienie drugiej w ciągu bieżącego roku podwyżki wynagrodzeń nie posiada dostępnych środków finansowych.

Następne spotkanie mediacyjne zaplanowane zostało na wtorek 5 grudnia 2023 roku.

Dalsze informacje w sprawie będziemy przekazywać Wam na bieżąco.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Nadal bez porozumienia między WKD a maszynistami”

 1. Wilku pisze:

  Niech lepij się wezmą i zrobio porządek z tymi niebieskiemi tablicami! Jak jest awaria na trakcji i kolejki nie jeżdżą to winien się wyświetlać stosowny komunikat i szacowany czas naprawy. A nie, stoją ludziny na peronie w ziab i zapuszczajo żurawie na tory. „przyjadzie, czy nie, ot pytanie?”

 2. Mefju pisze:

  A co ma PO, PiS, i inne z tym wspólnego? Ogarnij się i nie obrażaj innych.

 3. Brwinowianin pisze:

  Nie rozumiecie głąby coście na PO głosowali, że skończyły się czasy porozumień i wzrostu płac !!!
  Debile , oj DEBILE !!!

  Teraz nadchodzą czasy kryzysu i sporów politycznych donikąd nieprowadzących, bo nowa władza nie jest zainteresowana rozwojem tego kraju czy jakimiś w ogóle programami dla Polski, a jedynie nienawiścią do Polaków .

  • ABC pisze:

   Właśnie scharakteryzowałeś PiS

  • balcerek marian pisze:

   całkowicie się z Tobą zgadzam – ograli ich jak dzieci w piaskownicy. co do strajkujących – powinni wyrwać najwięcej ile się da bo to ostatnie podwyżki płac w ogóle . teraz podwyżki będą ale wszelkich opłat zgodnie z wyborem wyborców . serdecznie współczuję wszystkim co mają kredyty powyżej 100tyś . zapraszam do mojej firmy – gdy tylko PO zniosą płacę minimalną oraz „plusy „zapłacę wam miskę ryżu dniówki moje kochane wełniane istoty – owieczki znaczy .

  • Dosia pisze:

   Nie, to charakterystyka PiS

 4. Rabull pisze:

  Faktycznie maszyniści z WKD zarabiają znacząco mniej, niż ich koledzy z KM? Ktos wie?

  • Anonim pisze:

   A jakie to ma znaczenie?
   Nieważne co inni robią tylko za ile ty chcesz pracować. Jak za zbyt dużo to WKD znajdzie nową ekipę za mniej, a jak adekwatnie do wartości swojej pracy to wkd nie znajdzie innej ekipie i w końcu Ci zapłaci tyle ile powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły