Myślała, że pomaga policji. Straciła 24 tys. zł

Region

Oszuści posługujący się różnymi metodami oszustw niestety w dalszym ciągu pracują i „zbierają swoje żniwo”. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu pruszkowskiego, która straciła 24 tysiące złotych wierząc, że pomaga policji, która prowadzi swoje działania ukierunkowane na skazanie sprawcy przestępstwa.

Kilka dni temu ofiarą oszusta padła 70-latka. Kobieta odebrała telefon od osoby podszywającej się pod policjanta. Mężczyzna twierdził, że jest funkcjonariuszem z Warszawy. W taki sposób finalnie seniorka utraciła swoje oszczędności. Łącznie aż 24 tys. zł.

Pamiętajmy, że policjanci NIGDY i  pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionych miejscach jakichkolwiek pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Policja ostrzega!
1. Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
2. Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
3. Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
4. Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
5. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
6. Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
7. Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
8. Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
9. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
10. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego 11. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!

Policjanci apelują do rodzin seniorów: dzieci, wnuków – tych prawdziwych, porozmawiajcie  na tego typu tematy podczas spotkań rodzinnych. Uczulmy osoby starsze na tego typu sytuacje. Razem możemy więcej!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Myślała, że pomaga policji. Straciła 24 tys. zł”

  1. robot pisze:

    Jeszcze ze 30 wskazówek. Seniorita na pewno przeczyta. I pojmie i zastosuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły