Mural upamiętniający Powstanie Warszawskie w Pruszkowie

Pruszków

W naszym regionie z murali słynie Grodzisk Mazowiecki. Jednak i w Pruszkowie można znaleźć kilka ciekawych malunków. Jeden z nich jest wyjątkowy, bowiem upamiętnia Powstanie Warszawskie.

Historia Pruszkowa ściśle związana jest z Powstaniem Warszawskim. To właśnie w Pruszkowie 1 sierpnia 1944 roku pluton „Nenufar” VI Rejonu AK „Helenów” opanował budynek Elektrowni w Pruszkowie. Była to jedyna udana akcja zbrojna VI Rejonu AK „Helenów” przeprowadzona w ramach Akcji „Burza”.

Pamięć o tych wydarzeniach jest pielęgnowana co roku. To właśnie przy pomniku znajdującym się przy elektrociepłowni co roku składane są kwiaty. Jednak w tym roku w ramach obchodów pojawił się jeszcze jeden ważny element, który zapewne przyciągnie zainteresowanie wielu mieszkańców.

Mowa oczywiście o powstańczym muralu, który powstał tuż obok pomnika. Malowidło można podziwiać przy ul. Waryńskiego nie tylko przy okazji rocznicy 1 sierpnia 44 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Mural upamiętniający Powstanie Warszawskie w Pruszkowie”

 1. PW pisze:

  Brawo ZK

 2. ANNA pisze:

  Marzy mi się mural na murze prowadzącym do Muzeum Dulag, który teraz straszy, a mógłby być nie tylko zabytkiem, ale opowieścią tego co się w drodze z Warszawy do Pruszkowa działo.

 3. Marek pisze:

  zastanawiam się już od dłuższego czasu dlaczego włodarzy miasta Pruszków nie zainteresuję odnowienie muralu na bloku vias a vis Mc Donalda przy światłach z mapą miasta ? jakaż byłaby ładna wizytówka miasta przy samym wjeździe gdyby owy mural odnowiono a może i zmieniono rysunek na coś bardziej na czasie co by zwracało uwagę może zainteresowanie … coś oryginalnego a tak mamy reklamę ohydną reklamę ah ………

 4. 🐷 pisze:

  Hej Autorytet!?
  A umiesz to samo powiedzieć bez nienawiści i z moralną poprawnością. ?
  Albo nie, zajmij się studiowaniem historii i różnych zależności i tego jak kiedyś wyglądał świat. To będzie łatwiej po prostu nic nie mówić….

  • Autorytet pisze:

   Mówìę to bo Go podziwiam za reprezentowanie Polski w UE i za jego patriotyzm niemiecki!

 5. Autorytet pisze:

  Powinni umieścić Tuska Donalda, była by to święta prawda – w mundurze SS,!!!

 6. taka_prawda pisze:

  Dlaczego Morawieckiego umieścili na muralu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły