Mieszkańcy wybrali najlepsze projekty

Ursus

Aż 21 projektów będzie realizowanych na terenie Ursusa w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018. Część z nich będzie dostępna również dla mieszkańców naszych okolic.

Budżet partycypacyjny w stolicy doczekał się już czwartej edycji. Warszawa na jego realizacje przeznaczyła aż 61 ml zł. Mieszkańcy zgłosili 2782 projekty, z czego pod głosowanie trafiło 1808 dotyczących 18 dzielnic. Jak przebiegło głosowanie w najbliższej nam dzielnicy, czyli Ursusie? Tu głosowało 3 807 osób, które wybrały 21 projektów o łącznej wartości 1,6 mln zł.. – Słowa podziękowania kieruję do wszystkich mieszkańców, którzy uczestniczyli w głosowaniu. Serdecznie gratuluję autorom zwycięskich projektów. Aktywny udział w procesie budżetu partycypacyjnego dowodzi poczucia odpowiedzialności mieszkańców za swoje najbliższe otoczenie, a najbardziej cieszy, że realizowane projekty pozytywnie zmieniają naszą dzielnicę – mówi Urszula Kierzkowska, burmistrz dzielnicy Ursus.

Sprawdziliśmy jakie projekty miały wzięcie i zdobyły najwięcej głosów. Ursus został podzielony na dwa obszary. W pierwszym (Ursus Południowy) realizowanych będzie aż 11 projektów. Jakich? Wśród nich są skatepark oraz plenerowy plac do ćwiczeń. Mieszkańcy chcą też usprawnienia ruchu rowerowego na ul. Drzymały, który ma przywrócić dwukierunkowy ruch rowerowy na tej ulicy. Mieszkańcy chcą również, by w rejonie ul. Sławka powstało 25 miejsc parkingowych, natomiast na ul. Skoroszewskiej mają się pojawić nowe latarnie. W ramach budżetu partycypacyjnego do bibliotek trafią audiobooki dla młodzieży, w Domu Kultury „Kolorowa” pojawi się natomiast piec do wypału ceramiki. OSiR wzbogaci się o powietrzną ścieżkę gimnastyczną. Duże powodzenie zyskały również projekty prozdrowotne: zajęcia terapii sensorycznej dla dzieci, bezpłatne zajęcia fitness oraz pomysł na montaż defibrylatorów (AED) w domach kultury na terenie dzielnicy.

A jakie projekty cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców północnej części Ursusa (obszar II)? Tu głosujący postawili przede wszystkim na sport. Najwięcej głosów zdobył pomysł na poszerzenie możliwości wykorzystania boiska przy Szkole Podstawowej nr 11 poprzez jego zadaszenie i instalacje ogrzewania. Natomiast przy boisku na Warszawskiej 63 ma pojawić się ogrodzenie i piłkochwyty. W Ursusie powstanie również mała architektura sportowa. A dokładniej stoły do piłkarzyków, szachów oraz tenisa stołowego. Na terenie północnej części Ursusa pojawi się również wypożyczalnia zabawek edukacyjnych.

Ciekawym pomysłem jest również projekt neonu. Autorka projektu Jolanta Dąbek zaproponowała by na dachu urzędu dzielnicy pojawiły się trzy neony w kształcie traktorów, które zapalałyby się sekwencyjnie, tworząc wrażenie jadącego traktora po krawędzi dachu. – Kolorowe neony stanowią swoistą cześć warszawskiego pejzażu. Przez wiele lat ozdabiały budynki na terenie stolicy. pełniły funkcje zarówno ozdobne, jak i reklamowe. Jeszcze nie tak dawno były wizytówką Warszawy. Dziś różnego rodzaju neony wracają do łask. Stają się znowu popularne, a umieszczenie ich na fasadach budynków znów urozmaica i wzbogaca pejzaż wielkomiejski – czytamy w opisie projektu.

W ramach budżetu partycypacyjnego, podobnie jak w części południowej dzielnicy, tak i tu popularnością cieszył się pomysł na montaż defibrylatorów (AED) w domach kultury na terenie dzielnicy oraz zakup audiobooków dla młodzieży.

Ostatni pomysł, który zyskał aprobatę mieszkańców to cykl spacerów historycznych. – Projekt zakłada 6 wycieczek z przewodnikami po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa. Dla wszystkich zostanie opracowany darmowy ogólnodostępny spacerownik, także do ściągnięcia w formie mobilnej aplikacji. Wycieczkom towarzyszyły będą konkursy z nagrodami – podkreśla Agnieszka Gorzkowska autorka projektu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy