Mieszkańcy Podkowy zadecydują o stawie w Parku Miejskim

Podkowa Leśna

O dalszych losach rewitalizacji stawu w Parku Miejskim w Podkowie Leśnym zadecydują mieszkańcy miasta. Burmistrz Artur Tusiński poinformował, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone referendum.

Od dłuższego już czasu obserwujemy działania wokół rewitalizacji stawu w podkowiańskim Parku Miejskim. Sprawa była opisywana wielokrotnie na łamach WPR24.pl. Najczęściej, z uwagi na sporne kwestie, które pojawiły się w kontekście przebudowy terenu parku miejskiego, a konkretnie stawu. Pojawił się spór na linii Urząd Miasta Podkowy Leśnej – Stowarzyszenie Dendropolis. Urząd podkreśla, że wszystkie działania wokół rewitalizacji parku podejmowane są zgodnie z obowiązującym prawem i zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a także w zgodzie z intencją większości mieszkańców. Z kolei Stowarzyszenie twierdzi, że wprowadzono nieuzasadnione i nieuzgodnione zmiany w prawomocnym projekcie budowlanym.

Spór trwa, a teren stawu ulega degradacji. Aby wyjść z tej patowej sytuacji, burmistrz Podkowy Leśnej po rozmowie z radnymi poinformował o ogłoszeniu niebawem referendum lokalnego.
– Nie ma lepszego narzędzia demokracji bezpośredniej i sposobu określenia „interesu mieszkańców”. Niech mieszkańcy wypowiedzą się, czy rozwiązania zaproponowane przez miasto w sprawie budowy stawu są tymi, których oczekują. Być może nie. Z całą pewnością władze miasta uszanują wolę podkowian. Każdą. Mam nadzieję, że zrobi to także środowisko Dendropolis – podkreśla Tusiński.

Włodarz dodaje, że referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 30% uprawnionych do głosowania. Jego wyniki powinny być wiążące dla władz miasta. Kiedy odbędzie się głosowanie? – Kalendarz referendum lokalnego zostanie przedstawiony mieszkańcom przez Radę Miasta Podkowa Leśna zapewne na najbliższej sesji – dodaje burmistrz.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Mieszkańcy Podkowy zadecydują o stawie w Parku Miejskim”

 1. Mieszkanka Podkowy Leśnej pisze:

  Żadne referendum nie zalegalizuje samowoli budowlanej. Tu nie chodzi o rozwiązanie problemu, bo burmistrz odrzucił propozycję ugody ze strony Dendropolis, a o kampanię przedwyborczą, którą sprytnie połączy z referendalną. Staw, zgodnie z projektem forsowanym przez burmistrza, ma być napełniany wodą miejską. Chyba tylko Podkowian stać na takie marnotrawstwo strategicznego zasobu w dobie zmian klimatycznych i progresywnej suszy. Dendropolis chce stawu naturalnego napełnianego wodą z Niwki, która płynie okresowo i mogłaby napełnić staw. Woda ta byłaby zatrzymywana dzięki przepustom i szandorom, a jej wypływ regulowany, tak, że mógłby nawodnić Parów Sójek.

 2. ssdf pisze:

  no ale co to referendum zmieni? środowisko dendropolis ma szach mat i nie puszczą, tych ekoświrów wystarczy po prostu odstrzelić

 3. Kkmm97 pisze:

  Tusinski, nie daj się, rób swoje.

 4. Brwinowianin pisze:

  Rozkopali park na 10 lat bez mała i ciągle jeszcze …”debatują” 🙂
  Ale tak to jest w miasteczkach, gdzie rządzi tzw. lewactwo z tuskolandii, a Podkowa to elektorat PO-PSL

  • m pisze:

   ale Ty masz proste (-ackie) życie, skoro wszystko sprowadza się do polityki i podziału PO-PIS.

  • zpodkowy pisze:

   Z całym szacunkiem, ale jak się coś pisze, to warto znać fakty.
   Proponuje zająć się własnym podwórkiem i krytyką/motywowaniem władz gminy Brwinów. Chociażby w kwestii stanu ulic w gminnych miejscowościach.

  • ogoniok pisze:

   To prawda. Lewactwo ( Platforma, Lewica, ZSL/PSL i kilka organizacji mniej znaczącego płazu), to nieszczęście współczesnej Polski. Wszystko zepsują, do czego się nie dotkną.

   • zpodkowy pisze:

    Racja. Do czego się NIE dotkną to zepsują, a do czego się dotkną, to jest szansa na naprawę!

  • Jerzy pisze:

   Dlatego mało tu przestępstw i przybyszy ze Wschodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły