Mazowsze nie dba o lokalne połączenia kolejowe

Region

W środę, 7 kwietnia w siedzibie stowarzyszenia Zielone Mazowsze odbyłasię dyskusja  na temat działalności kolei regionalnej na Mazowszu. Wnioski są jednoznaczne - władze mazowsza nie wykorzystują unijnych pieniędzy w celu modernizacji torów.

Działalność kolejarzy oceniał Karol Trammer, redaktor naczelny i wydawca „Z biegiem szyn”, niezależnego pisma poświęconego kolei na Mazowszu. Przez ostatnie pięć lat należące do województwa Koleje Mazowieckie wydały ponad 1,5 mld złotych na zakup i remonty taboru oraz bieżącą działalność spółki. Władze zapomniały jednak o remoncie torów. Według Trammera pod tym względem nasz region jest daleko w tyle w porównaniu do pozostałych województw.

Programy regionalne umożliwiają województwom pozyskanie dotacji unijnych na remonty trakcji. Z funduszy tych sprawnie korzysta np. województwo wielkopolskie czy zachodniopomorskie, które sukcesywnie remontuje regionalne trasy. Mazowsze jednak nie radzi sobie z tym zadaniem najlepiej.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), która zarządza torami, również pozyskuje fundusze unijne na ten cel. Skupia się jednak głównie na liniach ogólnopolskich. Cztery lata temu PKP PLK proponowała władzom Mazowsza, aby za unijne pieniądze wyremontowali część tras regionalnych. Dotyczyło to między innymi linii Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki. Do modernizacji jednak nie doszło, ponieważ władze przeznaczyły środki na inny cel. Wprawdzie niebawem będą remontowane tory dalekobieżne na tej trasie, ale trakcja podmiejska może długo poczekać na swoją kolej. Trammer twierdzi, iż remont nie tylko skróciłby czas przejazdu ze stolicy do naszego regionu, ale mógłby przywrócić również świetność przystankom przedwojennym, podobnym do tych, które miały być wyburzone na linii otwockiej.

Samorząd twierdzi, iż środki unijne są ograniczone, a potrzeb jest wiele. Zdecydowano się przede wszystkim na remonty dróg oraz zakup i naprawę taboru kolejowego. W najbliższych latach planowana jest tylko inwestycja w linię kolejową na nowe lotnisko Modlin, gdzie powstanie podziemna stacja przy terminalu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.