Mazowsze w walce o czyste powietrze. Ustawa antysmogowa w gminach.

Region

Powietrze w Polsce z roku na rok jest coraz gorszej jakości. Dlatego też samorząd województwa mazowieckiego podjął kolejne działania, aby je poprawić. W związku z tym odbyły się spotkania samorządowców, którzy dyskutowali m. in. o zaostrzeniu uchwały antysmogowej.

Według ostatnich szacunków 6 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Właśnie dlatego samorząd województwa mazowieckiego działa dalej w kierunku poprawy jakości i zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu. Poza zaktualizowaniem uchwały, to także dodatkowe środki z Unii Europejskiej. Mazowsze na ten cel chce przeznaczyć ok. 3 mld. zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Te pieniądze powędrują również do gmin na realizację zadań, za które są odpowiedzialne.

Zaostrzenie uchwały antysmogowej projektowane jest od 2020 roku. Od tego czasu odbyły się konsultacje społeczne, a właściwe organy zaopiniowały plany. W końcu, 26 kwietnia 2022 r. uchwała została przyjęta prze radnych województwa.

Uchwała antysmogowa została przyjęta w 2017 r. Jakie były jej zapisy? Wszystkie nowe kotły muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu. Ponadto na Mazowszu od 2018 roku obowiązuje zakaz spalania węgla brunatnego, mułów i słabej jakości węgla kamiennego, a także pali o wilgotności powyżej 20%.
W Warszawie od 1 października 2023 r. nie będzie można spalać węgla. Podwarszawskie gminy również obejmie ten zakaz, ale dopiero od 1 stycznia 2028 r.

Zaktualizowana uchwała antysmogowa zakłada, że nowe budynki, które mają taką możliwość, należy przyłączać do sieci elektrociepłowniczej. Trzeba to potwierdzić dokumentem wydanym przez operatora sieci. Dotyczy to domów z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem wydanym po 1 stycznia 2023 r.
Innowacją jest także stanowisko tzw. ekodoradcy. Miałby się on pojawić w każdej gminie. Środki na ten cel będą pozsykane m. in. z funduszy unijnych. Kim jest ekodoradca?

To osoba, która pomaga mieszkańcom w wymianie pieca, korzystaniu z dofinansowań, jak również ktoś, kto będzie wspierał rozwój gminy w szukaniu alternatywnych źródeł energii i ograniczeniu ubóstwa energetycznego. Będzie zajmował się też miejscowym prawem dot. ochrony powietrza.

Środki przeznaczone na utrzymanie tego stanowiska będą pokrywać jego zatrudnienie, zapewnienie mu narzędzi pracy, sprzętu do sprawdzania jakości powietrza i materiałów edukacyjnych. Na jakie dofinansowanie mogą liczyć samorządy? 85% dla samorządów z regionu NUTS-2 (mazowiecki regionalny). 50% z kolei otrzymają samorządy z Warszawy i okolicznych powiatów. Około 100 samorządów z województwa zgłosiło się do wprowadzenia u siebie tego programu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Mazowsze w walce o czyste powietrze. Ustawa antysmogowa w gminach.”

  1. walciesie pisze:

    proponuję zrewidować dochody naszych radnych ponieważ to nie możliwe aby z własnej woli byli przeciwi obywatelom , muszą to robić za duuże pieniądze i to nie z racji piastowanych stanowisk . ktoś ma w tym interes i opłaca pożytecznych idiotów . dawniej zomo robiło ścieżki zdrowia dla niepokornych , może już czas na zmiany?

  2. paca pisze:

    Oszczędności należy zacząć od siebie. Urzędy, szkoły, przedszkola powinny pierwsze zostać zasilone przez OZE. Szukać mozliwości w skali gminy, województwa. Wody termalne niedaleko, może są na miejscu ?
    Cackanie się z domkami potem. Namawianie na panele, pompy ciepła właścicieli jednorodzinnych posesji, póki co, to działalność lobbystyczna.
    A z tych pieniędzy choć część zostawić do zimy. Wtedy jak puszczą drona to nie po to żeby dowalić karę ale żeby ustalić czy nie potrzebna doraźna pomoc w zafundowaniu przyzwoitego paliwa.

  3. Eoj pisze:

    Poczekajcie do zimy. Ceny gazu, węgla, drewna szaleją, będziemy mieli prawdziwe eko-powietrze jak ludzie zaczną palić czym popadnie.

  4. mła pisze:

    Makuch do widzenia,nie nadajesz sie i spieerdalaj od mojej kobiety zboku

  5. KomsomolskajaPrawda pisze:

    …że o co Mazowsze powalczy, powietrze !?
    Przecież nie potraficie powalczyć nawet o czyste drogi, które to jakby nie patrzeć mają wpływ na to pierwsze 🙂 !!!
    A już nie wspomnę o „ścieżkach rowerowych” pełnych ostrych kamieni, czy piasku nie sprzątanego wcale…

  6. antyekolog pisze:

    Skoro powietrze jest coraz gorsze to znaczy, że ta ustawa jest nic nie warta!
    A wydawane pieniądze wyrzucone w błoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11073

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4253

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3204

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3143

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
72

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy