Majątek dzięki autostradzie

Region

Autostrada A2 będzie miała swój podwarszawski węzeł we wsi Konotopa.Dzięki inwestycji wielu mieszkańców tej niewielkiej wsi zyskało ogromny majątek.

Konotopa to niewielka wieś zamieszkana przez niespełna 300 mieszkańców. Ludzie tam mieszkający, wiążą z budową autostrady ogromne nadzieje. Przecież tuż za rozciągającymi się polami widać miejską zabudowę Ursusa, Piastowa i Ożarowa Mazowieckiego.

Główny węzeł pod stolicą

Piwna i Rajdowa – to nazwy dwóch głównych ulic we wsi. Obie pokryte asfaltem i obie oblegane przez samochody. Zawłaszcza Rajdowa, która jest doskonałym skrótem z al. Jerozolimskich do trasy na Poznań. Już dziś ruch jest tam dość spory, zwiększy się jeszcze bardziej, gdy powstanie tam węzeł drogowy. Mieszkańcy przygotowują się na to już od lat. Już od przełomu lat 70. i 80. Konotopa wyznaczana jest jako najważniejszy węzeł w obrębie stolicy.

Lokalni milionerzy

Niektórzy właściciele gruntów we wsi Konotopa mogą powiedzieć, że los się do nich uśmiechnął. Wszyscy ci, których działki wyznaczone były na teren pod inwestycje nie byli stratni. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za metr kwadratowy ziemi zapłaciła średnio 95 zł. Aby zostać milionerem wystarczyło, zatem posiadać niewiele ponad hektar ziemi. Jedyny problem GDDKiA miała z 256 metrową działką, jej właściciel zażądał dwukrotnie wyższej kwoty. Jednak pazerność się nie opłaciła. Wojewoda mazowiecki wydał bowiem zgodę na natychmiastowe zajęcie nieruchomości.

Powstają nowe osiedla

W niedalekiej odległości od wytyczonej trasy już wybudowano nowe osiedle. Piękne wille z podpiwniczeniem i spadzistymi dachami. To właśnie do nich przeprowadzą się niektórzy mieszkańcy z przejętych posesji. Wśród mich będzie również najstarsza mieszkanka wsi, 90-letnia Pani Jadwiga. Jak sama przyznaje, ciężko będzie jej się rozstać ze starym domem. Spędziła tam całe swoje życie. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z budowy autostrady. Sąsiadka pani Jadwigi wyznaje, że od GDDKiA może i dostała fortunę, ale trzeba ją było podzielić między trzy rodziny. A pieniędzy nie wystarczyło na wykończenie domu, który obecnie buduje.

Konotopa czy Jawczyce?

Dokładnie analizując plany drogowe można spostrzec, że główny węzeł drogowy nazwany od wsi „Konotopa” znajduje się na terenie sąsiedniej wsi Jawczyce, gdzie jedna z działek jest nadal zamieszkana. Pani Marianna, właścicielka gruntu przyznaje, że pod autostradę jej rodzina oddała blisko pięć hektarów ziemi. W zamian dostanie ogromne pieniądze, ale dopiero wtedy, gdy zakończą się regulacje dotyczące aktów własności.

Z Berlina pod Konotopę

Autostrada A2 to drogowe połączenie ciągnące się od Berlina przez Poznań, Łódź aż po podwarszawską Konotopę. Z tego węzła kierowcy wjadą już na drogi ekspresowe, jedną na Bemowo, drugą na Okęcie. Odcinek ze Strykowa do Konotopy oraz powszechnie nazywane obwodnicami Warszawy drogi zjazdowe maja być gotowe w maju 2012 roku. Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.