Linia kolejowa wzdłuż trasy katowickiej?

Żabia Wola

Plany związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego owocują również pomysłami związanymi z usprawnieniem komunikacji w naszym regionie. Jednym z nich jest budowa połączenia kolejowego wzdłuż trasy katowickiej.

To właśnie ten pomysł był głównym tematem kwietniowego spotkania Mikołaja Wilda, Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego z wójtem gminy Żabia Wola Piotrem Rybką. Przedstawiciele gmin, przez które przebiega trasa S8 (trasa katowicka) od dawna apelowały o budowę połączenia kolejowego z Warszawą. W trakcie rozmów omawiano możliwość podjęcia wspólnych działań, które mogłyby doprowadzić do budowy połączenia kolejowego. Według wstępnych założeń linia kolejowa miałaby prowadzić do Lotniska Chopina.

W trakcie spotkania rozmawiano również o modernizacji linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków, która przebiega przez teren gminy Żabia Wola. – Zabiegamy o rozszerzenie zakresu prac planowanych na odcinku linii przebiegającym przez teren naszej gminy, w szczególności odbudowę przystanku PKP i uruchomienie przewozów pasażerskich do Warszawy, aby mieszkańcy mogli korzystać z bezpośredniego połączenia komunikacyjnego do Warszawy – informuje Urząd Gminy Żabia Wola.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Linia kolejowa wzdłuż trasy katowickiej?”

 1. pola pisze:

  CPK to taki pisowski miś na miarę naszych czasów.

 2. Wilku Starszy pisze:

  Transport szynowy ma to do siebie, że jest o wiele droższy niż kołowy. Chodzi tu o utrzymanie zarówno infrastruktury, jak i taboru. W dodatku tę linię trzeba najpierw wybudować. Dlatego, żeby taka forma transportu miała sens, muszą być duże potoki pasażerskie. Jakie potoki pasażerskie mogą zapewnić miejscowości wzdłuż trasy S8 w porównaniu do tych na linii grodziskiej, radomskiej albo poznańskiej, gdzie mamy miasta gminne i powiatowe? Przecież to są w większości małe wioski, nawet nie miasta.
  Takie ilości chętnych obsłużą z powodzeniem busy, w dodatku pokonają trasę szybciej niż pociąg i ich uruchomienie będzie tańsze niż zbudowanie linii kolejowej od zera, zakup oraz eksploatacja taboru szynowego.
  Ze względu na sąsiedztwo z drogą ekspresową pociąg nie wytrzyma konkurencji z transportem kołowym.
  Jedyna inwestycja kolejowa jakiej sens bym widział w tamtej okolicy to wybudowanie odnogi WKD do Nadarzyna.

 3. Gość z Piastowa pisze:

  może przedłużyć WKD

 4. lennox pisze:

  Science-fiction c.d.

 5. Pirx pisze:

  A nikt nie pomyślał o metrze albo hyperloop?

 6. gość pisze:

  Przecież miała być linia WKD, czyżby już odjechała??

 7. Ytrewq pisze:

  Co jeszcze wymyśli ten porąbany rząd by zdobyć głosy wyborcze?

 8. Gshshd pisze:

  A od kiedy to infrastrukturę buduje się równolegle a nie prostopadle? Czy ta linia kolejowa ma odciąć magazyny i miasta które od dziesięcioleci lokowaly się w sąsiedztwie drogi czy też za 1. Linią tych budynków a po protestach slalomami 0-12km od trasy…

 9. wróżka pisze:

  Linia kolejowa do kończącego swój żywot lotniska Okęcie? To może lepiej zbudować linię kolejową z Żabiej Woli do CPK Baranów. A z Baranowa w 15 minut będziecie w centrum Warszawy.

 10. Anonim pisze:

  Lotnisko Baranów dla baranów. Przed wyborami obiecają cuda, a po wyborach wyciągną kasę państwową dla kolejnych pociotków i niczego nie wybudują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły