Lepsza jakość informacji dla podróżnych na Zachodnim

Region

Na modernizowanym Dworcu Zachodnim, na przebudowanych już częściach pojawiły się dodatkowe, wizualne informacje. 100 nowych wyświetlaczy i ekranów oraz zmieniony system nagłośnienia – a będzie jeszcze więcej!

Aby pasażerowie dysponowali jak najaktualniejszymi danymi dotyczącymi rozkładu jazdy pociągów, na dworcu Warszawa Zachodnia zamontowano 94 urządzenia na czterech czynnych peronach (2, 6, 7, 8). Zmieniony został także system zapowiedzi głosowych na nowy, lepiej słyszalny.

Na peronach, przy każdej krawędzi, pojawiły się wyświetlacze informacyjne. Na środku peronów zamontowano infokioski i ekrany – te pokazują 17 najbliższych połączeń ze stacji Warszawa Zachodnia. Nowy system głosowy będzie zintegrowany z komunikatami na wyświetlaczach. Przy zmianach w rozkładzie jazdy, system jest aktualizowany na bieżąco.

Kolejne urządzenia będą montowane równolegle do kończenia przebudowy kolejnych peronów, a także w przejściu podziemnym i na nowej kładce. Docelowo przewidziano aż 475 nowych wyświetlaczy, tablic i kiosków.

Zanim jednak będą służyć pasażerom na najwyższych obrotach, będą one testowane. W trybie docelowym zostaną uruchomione po zakończeniu modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Do tego czasu na ekranach będzie widoczny napis „test systemu”. Aktualne rozkłady jazdy można sprawdzić na tablicach, portalu lub w aplikacji Portal Pasażera.

Na jakim etapie są prace na stacji Warszawa Zachodnia? Prowadzony jest demontaż peronów nr 3, 4 i 5. Wykonawca przygotowuje teren pod budowę betonowej płyty na której powstaną nowe obiekty, a pod – kolejna część przejścia podziemnego, które połączy wszystkie perony.

Od strony zachodniej wybudowano już trzy wiadukty kolejowe, na których układane są tory i rozjazdy. Rozwieszana jest też sieć trakcyjna. Dzięki nim oferta połączeń kolejowych zostanie poszerzona o pociągi z Radomia w stronę przystanków Warszawa Koło i Młynów na linii obwodowej.
Poniżej poziomu stacji w tunelu dla pieszych między peronem nr 9 a peronem nr 6 kładzione są posadzki i wykańczane ściany.

Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia” wart jest ok. 2 mld zł netto. Początkowo Dworzec Zachodni miał być oddany do użytku w 2022 roku, ale kolejarze mówią o kilkumiesięcznym opóźnieniu, które skutkowałoby zakończeniem prac w 2023 lub nawet 2024 roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Lepsza jakość informacji dla podróżnych na Zachodnim”

 1. BRP pisze:

  Jest problem z sortowaniem godzin odjazdów pociągów. Sortowanie nie jest po rozkładowym czasie odjazdu, a po spodziewanym czasie odjazdu. Jak o tym nie wiesz i szukasz swojego opóźnionego pociągu (powinien być na górze listy) to go przegapisz bo będziesz myślał, że już odjechał. Jeśli o tym wiesz, to musisz przeszukiwać cała listę. Rozwiązanie fatalne.
  Takie rozwiązanie byłoby super jakbyś podawał dokąd chcesz jechać i wtedy dostawał taką informację oraz nie musiał jechać konkretnym pociągiem na który masz rezerwację.

  Informacja z postępu prac remontowych można oglądać na https://www.youtube.com/playlist?list=PLJaSEjSKB1ZOqlf3ElZt10XMv2XY_2cTq

 2. Anonim pisze:

  może oni to i uruchomią , ale zamiast upraszczać system tylko go komplikują, skończy się drobną awarją której nikt nie będzie w stanie naprawić przez tygodnie

 3. niezadowolony z pkp pisze:

  jak to ma tak samo dzialać jak w pruszkowie i piastowie że zapowiadają że pociąg wjedzie a pociągu ani widu ani słychu bo jest opóźniony minimum 30 minut to życzę im powodzenia z tym

 4. Dr. Huckenbush pisze:

  2023 nierealny termin. Nich oddadzą nawet w 2024 na koniec roku, ale niech to będzie, zrobione dobrze. Żeby od razu nie trzeba było remontować.

 5. dfgsdfgfds pisze:

  „Lepsza jakość informacji” – jeśli ktoś używał tych świecących szaf, to ma zupełnie przeciwne zdanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły