Zapomniane dziewczęta

Pruszków

W sobotę 13 lipca Muzeum Dulag 121 zaprasza na pokaz filmu „Zapomniane dziewczęta” oraz spotkanie z Stanisławem Wiśniewskim – synem Haliny Wiśniewskiej, członkini PWK i bohaterki filmu oraz Panią Martą Muranowicz – prezes Stowarzyszenia OGRH PWK

„Zapomniane dziewczęta”, to film stworzony przez Ogólnopolską Grupę Rekonstrukcji Historycznych Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Film opowiada historię PWK przez pryzmat wspomnień jednej z członkiń – Pani Haliny Wiśniewskiej z domu Rybak.

Pani Halina, wieloletnia działaczka i członkini PWK opowiada o kulisach swojej służby i odkrywa nowe, bo bardziej osobiste, pozbawione podręcznikowego zadęcia oblicze tej niezwykłej, a zapomnianej polskiej kobiecej organizacji paramilitarnej. Opowieść Pani Haliny została wzbogacona o archiwalne materiały oraz scenki rodzajowe, w których biorą udział członkinie Stowarzyszenia OGRH PWK. Film kręcony był w istotnej dla PWK miejscowości – Istebnej, gdzie odbywały się wspominane przez Panią Halinę obozy PWK.
Pani Halina Wiśniewska w czasie Powstania Warszawskiego ukrywała się w piwnicach razem ze swoimi nowonarodzonym synem i ojcem. Udało im się wyjść z Warszawy do obozu Dulag 121, a stamtąd zostali wysłani na teren Generalnego Gubernatorstwa.

W czasie wydarzenie będzie obecna Prezes Stowarzyszenia OGRH PWK Marta Muranowicz oraz syn Pani Haliny Wiśniewskiej – Stanisław Wiśniewski – urodzony 1 sierpnia 1944 roku.

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 13 lipca o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.