Wystawa plenerowa „Utracone oblicza” w Pruszkowie

Pruszków

7 listopada nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Utracone oblicza”, na które zapraszają Prezydent Pruszkowa – Paweł Makuch oraz Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego – Dorota Słowińska-Kamasa.

Wystawa „Utracone oblicza” to obrazy – „ofiary” II Wojny Światowej. Portrety, które zaginęły, zostały ukradzione lub zdewastowane w wojennej zawierusze. Do dzisiaj to puste miejsca w kolekcjach i muzeach po dziełach sztuki lub archiwaliach.

Nieustannie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje starania, by jak najwięcej dzieł utraconych wróciło na swoje pierwotne miejsca. To np. „Portret damy” Melchiora Geldorpa i „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego.

„Utracone oblicza” mogli zobaczyć warszawiacy w Łazienkach Królewskich i ogrodzeniu PGE Narodowego, jaworznianie w Muzeum Miasta, koninianie w Muzeum Okręgowym i inowrocławianie w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza.

Sama wystawa to nie wszystko – jej otwarciu będzie towarzyszyć prelekcja dr Agnieszki Pragi o „Akcji pruszkowskiej”. Podczas wykładu „SKARBY RUIN – znaczenie Akcji pruszkowskiej w ratowaniu dóbr kultury z powstańczej Warszawy” kulturoznawczyni i historyk opowie o walce o kulturę podczas wojny. Koordynatorem akcji był Stanisław Lorentz – Dyrektor Muzeum Narodowego. Wraz z ochotnikami, podzieleni na zespoły, codziennie wywozili z płonącej Warszawy dzieła sztuki, archiwa, dokumentacje, rękopisy.

Ile udało się ocalić? Ile utraciliśmy? Jakie dobra kultury zginęły bezpowrotnie? Jak wyglądało przedsięwzięcie prof. Lorentza? O tym będzie można dowiedzieć się już 7 listopada o godz. 13.00 w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, podczas otwarcia wystawy plenerowej.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.