Wystawa plenerowa o powstaniu warszawskim

Pruszków

Do końca sierpnia w Pruszkowie można oglądać wystawę plenerową „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy - Powstanie Warszawskie 1944”. Zdjęcia odzwierciedlają trudy walczących za wolność stolicy.

Pojawienie się wystawy przy ul. Kraszewskiego 18 to efekt wysiłków Muzeum Dulag 121. Za jej przygotowanie odpowiada Fundacja Artbarbakan w porozumieniu z Archiwum Państwowym w Warszawie. Warto nadmienić, że zdjęcia zostały wykonane w sierpniu 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego.

Z pewnością mieszkańcy Pruszkowa przechodzący ul. Kraszewskiego nie pozostaną obojętni na widok przejmujących obrazów. Wystarczy zatrzymać się na chwilę i zagłębić się w wystawę, na której znajduje się 16 wielkoformatowych plansz z archiwalnymi fotografiami. Zdjęcia wyrażają trud, poświęcenie i ogromną odwagę powstańców w walce o wyzwolenie się spod niemieckiej okupacji. Na ekspozycji nie brakuje fotografii przedstawiających aresztowania oraz powstańcze akcje zbrojne.

Wystawa ma wymowny charakter, a zarazem pokazuje determinację fotografów, którzy postanowili uwiecznić tamte chwile. Dzięki ich postawie możemy zobaczyć obrazy walk, działalności powstańczej, tworzenia ulicznych barykad. Warto wspomnieć, że fotografie Joachima Joachimczyka, Tadeusza Bukowskiego oraz Tadeusza Bonclera były materiałem, który posłużył do stworzenia filmu z okazji 70. rocznicy powstania. 

Warto przypomnieć o niedzielnych wyprawach szlakiem powstańczej Warszawy organizowanych przez Muzeum Dulag 121. Pierwsza z nich „Powstanie na Pradze” już 7 sierpnia o godz. 12.00. Z harmonogramem możesz zapoznać się tu.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.