Wygraj bilety na „Ciuchcie warszawskie” [WYNIKI]

Region

Nie lada gratka czeka na pasjonatów historii kolejnictwa zwłaszcza tego, który istniał w naszym regionie. Stacja Muzeum zaprasza na wystawę „Ciuchcie Warszawskie”. W sposób szczególny została potraktowana na niej Warszawska Kolej Dojazdowa.

Dziś na torach podziwiamy Pendolino, jednak kiedyś kolej, również ta w obrębie Warszawy wyglądała zupełnie inaczej. To historyczne ujęcie transportu szynowego będzie można oglądać już od 26 kwietnia w Stacji Muzeum. Głównym tematem będą warszawskie koleje dojazdowe, nazywane przez warszawiaków „ciuchciami”, stąd tytuł wystawy „Ciuchcie Warszawskie”.

– Na wystawie będzie można zapoznać się z nieistniejącymi już liniami kolejowymi, które w okresie międzywojennym odgrywały istotną rolę w komunikacji oraz tymi, które mimo burz dziejowych dziś spełniają swoją rolę – podkreślają organizatorzy. – Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny twór odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą – dodają.

Co jeszcze zobaczymy na wystawie? –  Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność spoza Warszawy z sercem Polski. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach. Na wystawie „Ciuchcie Warszawskie” zostanie przybliżona historia siedmiu kolejek. Zaprezentowane zdjęcia są unikatami na skalę europejską, często nigdy niepublikowane mają tu okazję opowiedzieć o historii – zaznaczają przedstawiciele Stacji Muzeum.

Wśród siedmiu kolejek zobaczymy:
Kolej Wilanowska– nieistniejąca wąskotorowa kolei dojazdowa, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.
Piaseczyńską Kolej Wąskotorową (dawniej Grójecką Kolej Dojazdową) – dawna kolej dojazdowa, współcześnie kursująca jako linia turystyczna na trasie Piaseczno – Tarczyn.
Kolej Młocińska – istniejąca w latach 1929–1943 normalnotorowa, prywatna kolej, łącząca Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.
Kolej Marecka – istniejąca od1897 do 1974 roku kolej wąskotorowa umożliwiająca w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.
Kolej Jabłonowska (zwana także koleją karczewską) – kursująca dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.
Kolej Poligonowej – wojskowa linii wąskotorowa kursująca z Rembertowa, obsługująca także transport cywilny.

[KONKURS]
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać podwójne zaproszenia na wystawę Ciuchcie Warszawskie. Zasady są proste. Wygrywają trzy osoby, które 26 kwietnia (środa) jako pierwsze po godz. 14.00 przyślą maila na adres: konkurs@wpr24.pl. W tytule maila należy wpisać „Ciuchcie Warszawskie”. W wiadomości należy podać imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy.

[WYNIKI]

Karol Ciesielski

Dominik Zakrzewski

Michał Karaś

Start: 26 kwietnia, godz. 09.00 – 17.00.
Miejsce: Stacja Muzeum ul. Towarowa 3 Warszawa

Patronem medialnym wydarzenia jest portal WPR24.pl

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.