kultura

Wstrząsająca historia katowni UB! Wykład w Muzeum Dulag 121

Wstrząsająca historia katowni UB! Wykład w Muzeum Dulag 121

Autor artykułu: K K | 15 marca 2025 19:00 |

0
Wstrząsająca historia katowni UB! Wykład w Muzeum Dulag 121 Pruszków

W sobotę 22 marca w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. Tomasza Łabuszewskiego. Tematem spotkania będzie działalność urzędów i katowni komunistycznego aparatu represji w Warszawie w latach 1944-1956. Początek o godz. 15:00 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Choć od lat prowadzone są badania na temat terroru komunistycznego, nadal wiele faktów pozostaje nieznanych. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, utworzone w 1944 roku w Moskwie, nadzorowało liczne służby represyjne, takie jak UB, MO, KBW i NKWD. Do 1954 roku z powodów politycznych aresztowano około 250 tys. osób. W 1952 roku liczba zatrzymanych przekroczyła 21 tys.

Jednym z miejsc kaźni była siedziba UB przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie. Wspomnienia byłego więźnia Jerzego Skorupińskiego „Bema” ujawniają brutalne metody przesłuchań. Więźniowie byli bici, torturowani i zmuszani do przyznawania się do niepopełnionych czynów.

Dr Tomasz Łabuszewski to uznany historyk, ekspert IPN i autor wielu publikacji o podziemiu niepodległościowym oraz represjach komunistycznych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. To wyjątkowa okazja, by poznać historię, która wciąż budzi emocje.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Reklama