Wspólne czytanie „Wesela”

Region

Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. 2 września w całej Polsce miłośnicy literatury zagłębią się w treść „Wesela”.

Czytanie jest ogromną przyjemnością, poszerza horyzonty oraz uwrażliwia. Na przestrzeni dziejów powstało wiele wspaniałych utworów. Akcja Narodowe Czytanie, która została zainaugurowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku przybliża najwybitniejsze dzieła polskich autorów. Na początek w całym kraju czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok później mieliśmy okazję poznać dzieła Aleksandra Fredry. Z kolei w 2014 roku Polacy rozkoszowali się „Trylogią” Henryka Sienkiewicza, rok później „Lalką” Bolesława Prusa, a następnie sienkiewiczowskim „Quo Vadis”.

W tym roku w internetowym głosowaniu na lekturę 2017 roku zwyciężyło „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Do wyboru były jeszcze: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Co warto zaznaczyć, dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na ponad dziesięć języków. 

2 września cała Polska zagłębi się w lekturę „Wesela”. W naszym regionie nie zabraknie miejsc, gdzie będzie można włączyć się we wspólnie czytanie dramatu Wyspiańskiego. W Piastowie akcja odbędzie się 2 września o 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Warszawskiej 24. Z kolei w Grodzisku miłośnicy literatury spotkają się w Parku Skarbków o 13.00. Podkowa Leśna szykuje się na maraton czytelniczy, który rozpocznie się w południe na terenie biblioteki przy ul. Błońskiej 50. O 18.00 Narodowe Czytanie zaplanowano w milanowskiej kawiarni L’amour Maison.

Z kolei pruszkowska edycja akcji odbędzie się 8 września o 11.30 w filii nr 7 Książnicy Pruszkowskiej przy ul. Księcia Józefa 1.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.