Weekend z kulturą i historią

Brwinów

Dni Brwinowa, Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Festiwal Otwarte Ogrody - w takie wydarzenia będzie obfitował weekend 12 i 13 września.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w sobotę około godz. 10 na przechadzających się ul. Grodziską w Brwinowie będzie czekać niespodzianka oraz quiz z atrakcyjnymi nagrodami. Ci, którzy wezmą udział w konkursie, będą mogli wygrać m.in. książki pt. „Październik 1914 roku” Grażyny Adamskiej i Andrzeja Mączkowskiego oraz „Nowele” Zygmunta Bartkiewicza, wydane przez Bibliotekę Publiczną im. W. Wernera w Brwinowie.

W samo południe w dworku Zagroda spotkanie z muzyką i historią. O godz. 12 koncert Matinée – Skarby muzyki polskiej częścią europejskiego dziedzictwa kulturalnego w wykonaniu gościa specjalnego pianistki Joanny Ławrynowicz-Just oraz Kwartetu Prima Vista.

Po koncercie w godz. 13-18 pokaz filmu pod tytułem „Wiktoria 1920” w technologii VR. Dzięki goglom VR i słuchawkom widzowie będą mogli przenieść się do 1920 r. i wziąć udział w misji dostarczenia meldunku do Cytadeli. Będą obserwować otaczający ich świat oczami jednego z bohaterów filmu. Pokaz VR został zrealizowany przez z okazji 100. rocznicy bitwy warszawskiej przez Fundację Koncept Kultura we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to przestrzeń, w której dzięki goglom VR i słuchawkom widzowie mogą przenieść się w wirtualny świat wydarzeń sprzed lat, które rozgrywają się wokół nich. Seanse odbywać się będą odbywać się w godzinach: 13.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18:00. Rezerwacji można dokonać na stronie www.konceptkultura.pl. Film nie jest przeznaczony dla małych dzieci. Seanse nie są wskazane dla osób cierpiących na epilepsję i poważne problemy z błędnikiem.

Miłośnicy sztuki mogą odwiedzić prywatne Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, gdzie o godz. 16 odbędzie się wernisaż wystawy okolicznościowej „Sztuka ludowa Białorusi”. Kolekcja jest efektem wyjazdów na Białoruś twórcy muzeum prof. Mariana Pokropka. Inspiracją do zaprezentowania dzieł są aktualne wydarzenia na Białorusi i solidarność z narodem białoruskim. Uzupełnieniem wystawy będą fotografie i zbiory biblioteczne dotyczące historii, kultury i sztuki Białorusi. Podczas wernisażu planowany jest występ Orkiestry OSP Nadarzyn, która zagra m.in. polonezy Michała Ogińskiego.

Obchody rocznicy bitwy pod Brwinowem rozpoczną się wieczorem o godz. 18 w kościele św. Floriana w Brwinowie, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych. Po niej uczestnicy przejdą na Rynek pod pomnik upamiętniający bitwę pod Brwinowem, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Nastąpi również uroczyste przekazanie flagi Brwinowa przez trzebiatowskich żołnierzy VII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na ręce burmistrza Arkadiusza Kosińskiego. Żołnierze z trzebiatowskiego batalionu kilka miesięcy temu wrócili z misji pokojowej w Iraku, podczas której mieli ze sobą flagę Brwinowa. Na Rynku będzie można obejrzeć inscenizację historyczną bitwy pod Brwinowem w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej „Nałęcz” działającej przy Klubie Wojskowym 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie.

W niedzielę Festiwal Otwarte Ogrody – ze względu na epidemię w symbolicznej odsłonie. O godzinie 14 w Ogrodzie Państwa Wernerów zabrzmią fragmenty opery W. A. Mozarta „Czarodziejski flet” w adaptacji Magdaleny Freino z akompaniamentem Wioletty Łukaszewskiej. W ogrodzie będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Piotra Stachurskiego, absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Talent malarski odziedziczył po swojej mamie Marii Stachurskiej, która jest znanym w środowisku filmowym scenografem. Wieczorem o godz. 18 w parku przy Toeplitzówce w Otrębusach koncert jazzowy zagra Mike Parker’s Meta Trio.

Organizatorami wydarzeń są Urząd Gminy Brwinów, Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, Biblioteka Publiczna im. W. Wernera oraz Fundacja Koncept Kultura.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.