Warszawa rozbłyśnie już w ten weekend

Region

Świąteczna iluminacja jest już gotowa na rozświetlenie warszawskich ulic. Wielki start zaplanowano na sobotnie popołudnie.

Uruchomienie iluminacji w Warszawie to zawsze wielkie wydarzenie. I nie ma się co dziwić, bowiem miliony kolorowych światełek wprowadzają nas w świąteczny klimat. – Zapraszamy wszystkich na spacer po Krakowskim Przedmieściu, które w sobotę 8 grudnia, około godz. 15.30 rozbłyśnie po raz pierwszy w tym sezonie. Tuż po zapadnięciu zmroku, przy pomniku Kopernika spotkamy teatr uliczny, a w nim bajkowe skrzaty, śnieżynki i anioły sypiące na publiczność anielski pył. Stamtąd w asyście Orkiestry Mikołajów ruszymy szlakiem świetlnych ozdób aż do Multimedialnego Parku Fontann. W trakcie wędrówki spotkamy mikołajkowe chóry, orkiestry dęte i oryginalną orkiestrę dudziarzy – Pipes&Drums – zachęca stołeczny magistrat.

Ale kolorowe lampki i świąteczne dekoracje pojawią się również w innych punktach stolicy. W tym roku po raz pierwszy zabłyśnie ul. Miodowa (od Senatorskiej do pl. Krasińskich). Na samym placu pojawi się ogromna bomba z siedziskiem oraz dwie przestrzenne gwiazdy. Idealne tło do zimowych fotografii.

Nie zabraknie też nowości. – Na rynku Mariensztackim pojawi się nowa Magiczna Ciuchcia. Na Nowym Mieście przy Kościele Sakramentek świetlne dekoracje zyskają rosnące tam cisy, a nad głowami wchodzących do parku ulicą Kościelną pojawi się klimatyczny baldachim w stylu retro ze stylizowanymi żarówkami. Po lewej stronie przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie będzie można pozować do zdjęcia w świetlnej foto ramie z symbolem atomu. W Multimedialnym Parku Fontann iluminacje obejmą także dodatkowe 13 drzew i 9 krzewów – informuje firma Multidekor z Piastowa, która odpowiada za przygotowanie iluminacji w stolicy.

Na niespodzianki trzeba się przygotować na Nowym Świecie, który rozbłyśnie blaskiem Ferrero Rocher. Tu pojawi się świetlny baldachim rozciągnięty nad całym szlakiem drogi. – Niemal 50 latarni tej prestiżowej ulicy zyska elegancką świetlną oprawę w postaci bogato zdobionych złotych żyrandoli. Akcentem bezpośrednio nawiązującym do tradycji Świąt będzie aż 20 dużych, 6-metrowych choinek. Każde ozdobione złotą wstęgą drzewko rozbłyśnie blaskiem 3550 światełek – wyliczają przedstawiciele firmy Multidekor.

Bajkowa iluminacja Warszawy to zasługa wielu osób odpowiedzialnych za przygotowanie instalacji. Od projektantów, przez osoby obsługujące linie produkcyjne, kierowców przewożących kolorowe światełka, po monterów.

Oto kilka ciekawostek dotyczących warszawskiej iluminacji:
20 km – to łączna długość tegorocznych instalacji
4,5 mln – tyle diod tworzy stołeczną iluminację
1300 – to liczba elementów dekoracyjnych, które rozbłysną już w sobotę
30 tys. – tyle diod rozświetli świetlną fontannę w Parku Fontann
10 – to liczba foto ram z syrenkami, które są częścią dekoracji ulic
27 m – taką wysokość ma choinka na Placu Zamkowym
60 – tyle tirów przywiozło świąteczne dekoracje do Warszawy

Warszawa pod względem iluminacji świątecznej już dziś należy do europejskiej czołówki. Drugiej tak rozbudowanej iluminacji nie zobaczymy w żadnym innym polskim mieście. Do jej stworzenia został użyty łańcuch świetlny o długości 680 km. To tyle ile wynosi droga z Warszawy do Wiednia!

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy