W weekend otworzą drzwi Willi „Waleria”

Milanówek

To jedna z niewielu okazji aby zobaczyć wnętrze milanowskiej Willi „Waleria”. W najbliższy weekend zostaną otwarte drzwi pracowni Jana Szczepkowskiego w tym zabytkowym budynku. Dla gości przygotowano koncert muzyczny oraz instalację „Faras”. Sprawdźcie o co chodzi.

Niedziela, 9 września w Milanówku będzie iście muzyczna. Agata Harz i Barbara Wilińska, czyli dwie czołowe polskie pieśniarki muzyki korzeni wykonają koncert „Mesecina – blask księżyca”. To opowieść o życiu serbskiej kobiety przedstawiona w formie tradycyjny pieśni m.in. kołysanek, weselnych, miłosnych.

Agata Harz będąc jeszcze dzieckiem kilka lat spędziła w Belgradzie i jak przyznaje, nasiąknęła tamtejszą kulturą. – Prowadzę autorski cykl nauki śpiewu głosem naturalnym "Wniebogłosy", który realizowałam m.in. na Taborach, Festiwalach (np. Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Akademia Muzyków Wędrownych, Dźwięki Północy, Klub Tyndyryndy Festiwalu w Kazimierzu) czy w ramach zajęć w Instytucie Kultury Polskiej UW. Opieram się na repertuarze głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza. W moich projektach artystycznych, korzystam z różnych technik wokalnych, śpiewam polską i słowiańską muzykę tradycyjną in crudo oraz własną twórczość (wspólnie z grupą Księżyc), a także muzykę współczesną, uczestniczę w przedsięwzięciach teatralnych – mówi o sobie Agata Harz.

Natomiast Barbara Wilińska zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, improwizacja głosem, polskimi i słowiańskimi pieśniami. Jest śpiewaczką, multiinstrumentaliską i trenerką głosu. Wydaje się, że jej umiejętności i zainteresowania nie mają końca. – to człowiecze emocje, pragnienia, sposoby doświadczania siebie i świata, mgliste wspomnienia, sny, ulotna pamięć i niepamięć, to, co nieświadome, to, co podskórne, to, co płynie w krwiobiegu – podkreśla Wilińska.

Ale to nie koniec atrakcji. Dekoracją teatralną dla niedzielnego koncertu będzie instalacja „Faras”. To tkaniny autorstwa Ignacego Łodzińskiego, które są zdobione techniką batiku, inspirowanych średniowiecznym malarstwem nubijskim Faras w Dolinie Nilu. Instalację można oglądać przez cały nadchodzący weekend w godzinach 12.00-19.00.

Wstęp wolny!

Miejsce: Willa „Waleria”, ul. Spacerowa 20, Milanówek.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe