W majówkę region tętnił życiem

Region

Długi weekend już za nami. Jak wyglądała majówka w naszym regionie? Bogate obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nie brakowało koncertów i wrażeń sportowych.

Warto również wspomnieć o obchodach Dnia Flagi, czyli 2 maja. To doskonała okazja, aby pokazać przywiązanie do barw narodowych. Przed siedzibą starostwa powiatowego w Pruszkowie na maszt wciągnięto flagi. Wcześniej w urzędzie gościły przedszkolaki. – W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Starostwo Powiatowe odwiedziły dzieci z Przedszkoli  Miejskich nr 9 i 10 w Pruszkowie. Małych gości pod opieką przedszkolnych wychowawców przywitał starosta pruszkowski Maksym Gołoś wręczając biało-czerwone chorągiewki. Następnie przedszkolaki zwiedziły dwie sale Obsługi Mieszkańców Starostwa, po których najmłodszych oprowadzał zastępca naczelnika WOM Sławomir Rakowiecki pokazując, gdzie można wyrobić prawo jazdy i złożyć wniosek o paszport. Chętnym  dzieciom na buziach i rączkach malowano biało-czerwone barwy narodowe –  wyjaśnia Agnieszka Kuruliszwili, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

W Pruszkowie nie brakowało również koncertów. W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego można było zgłębić tajniki twórczości muzyków z Portugalii – Marii Jose Souzy Guedes oraz Luisa Meirelesa. Podczas majówki nie zabrakło wątków narodowych. 3 maja Piotr Paleczny na fortepianie wraz Kwartetem Prima Vista dali koncert podkreślający koncert polskiej muzyki. Nie zabrakło wątku sportowego. Na stadionie Znicza odbył się turniej piłki nożnej z okazji 100-lecia Pruszkowa.

Z kolei w Grodzisku Mazowieckim rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja od 12.00 świętowano w Parku Skarbków. Nie zabrakło występów artystycznych zespołów działających przy Centrum Kultury. O 17.00 w kościele św. Anny odbyła się msza św., a następnie uroczystości pod Pomnikiem Wolności. W tym dniu Adamowi Szczepanikowi wręczono odznakę Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego. Wyróżnienie otrzymała również Barbara Wacławska, której wręczono odznakę Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki. Na każdym kroku podkreślamy ogromną rolę straży pożarnej. 3 maja grodziscy funkcjonariusze zostali uhonorowani. Warto wspomnieć o nadaniu imienia Feliksa Dzierżanowskiego Młodzieżowej Orkiestrze Dętej.

2 maja w Brwinowie zainaugurowano Rok Wacława Kowalskiego. Tego dnia przypadała 100. rocznica urodzin aktora. Przy rondzie Wacława Kowalskiego odsłonięto pamiątkową tablicę. Mieszkańcy mogli zwiedzać pałac w Parku Miejskim. Z kolei w święto Konstytucji 3 maja po mszy za ojczyznę, pod Pomnikiem Niepodległości odbyły się okolicznościowe uroczystości oraz koncert XVIII-wiecznych pieśni patriotycznych. Nie brakowało także atrakcji dla aktywnych. O 15.00 z rynku wyruszyła rodzinna rowerowa wycieczka św. Floriana. Uczestnicy odwiedzili OSP w Mosznie, PSP w Pruszkowie oraz OSP w Brwinowie. Była to znakomita okazja, aby poznać tajniki pracy strażaków.

Długi weekend był wyjątkowo bogaty dla mieszkańców Piastowa. Koncerty, atrakcje sportowe, gry, zabawy, a także pamięć o historycznych wydarzeniach. Dni Piastowa cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wiele emocji wzbudził koncert zespołu Akcent. Na scenie wystąpili także Artez, Long&Junior oraz Enej.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.