W Domaniewie powstanie Galeria wiejska nad łąkami

Brwinów / Pruszków

W gminie Brwinów organizowany jest cykl wystaw. Spotkania będą odbywać się w świetlicy w Domaniewie.

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie otrzymał dofinansowanie na organizację spotkań artystycznych w środowisku wiejskim. Przybliżą one twórczość oraz postacie współczesnych artystów różnych pokoleń tworzących na terenie gminy, powiatu i okolicznych miast. Celem spotkań jest upowszechnienie kultury i podkreślenie potrzeby jej istnienia w społeczeństwie.

Spotkania odbędą się w świetlicy w Domaniewie przy ul. Małego Księcia 14.

W galerii będzie można zobaczyć cykliczne wystawy monograficzne prezentujące prace pojedynczych artystów.

Wernisaże będą połączone z szerszą prezentacją. Uczestnicy usłyszą opowieści o sztuce nawiązujące do prezentowanego przez artystę gatunku.

W galerii odbędzie się 5 wystaw i 5 wykładów o sztuce w dziedzinach:
– malarstwo: abstrakcyjne, pejzaż, martwa natura, portret, sceny rodzajowe, techniki malarskie: akwarela, gwasz, akryl, olej
– grafika: linoryt, drzeworyt, techniki wklęsłodruku, litografia, serigrafia – (opowieść o technice, pokaz techniki)
– tkanina: gobelin, aplikacja, haft, formy przestrzenne, formy nietypowe
– ilustracja: przybliżenie ilustracji dla dorosłych i dla dzieci; Polska Szkoła Ilustracji Książkowej, jej wysoka pozycja w kulturze europejskiej i światowej
– projektowanie graficzne: opowieść o tej dziedzinie, o tym, dlaczego to ważne dla nas i naszego otoczenia. Rola komputerów w projektowaniu.

Opiekę merytoryczną nad galerią i wykładami obejmie Ewa Gronostajska, malarka, animator i pedagog oraz dr hab. Piotr Siwczuk – prodziekan Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Harmonogram wystaw w Galerii nad łąkami:
– 8 maja – malarstwo. Otwarcie i przedstawienie projektu Galeria nad łąkami. Wystawa malarstwa pejzażowego. Prezentacja – historia malarstwa pejzażowego, od wczesnego renesansu do czasów współczesnych. Główni przedstawiciele nurtu pejzażowego w malarstwie.
– 12 czerwca – projektowanie graficzne. Wystawa projektów graficznych (logo, plakaty, reklamy, projekty stypendialne MKIDN). Prelekcja połączona z prezentacją, dotycząca projektowania i designu jako ważnych dziedzin, kształtujących nasze otoczenie.
– 18 września – grafika warsztatowa. Wystawa autorska. Wykład – kluczowe techniki historyczne oraz prezentacja technik wypukłodrukowych.
– 23 października – ilustracja książkowa. Wystawa ilustracji do książek dla dzieci. Prezentacja Polskiej Szkoły Ilustracji Książkowej.
– 4 grudnia – podsumowanie I edycji projektu Galeria nad łąkami. Mozaika – szczególna technika malarska. Prezentacja techniki mozaiki, jej historii oraz najbardziej reprezentatywnych dzieł – od starożytności do współczesności.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “W Domaniewie powstanie Galeria wiejska nad łąkami”

  1. stary kocur pisze:

    Dla kogo jest ta Galeria? Może… dla mieszkańców Żółwina, Owczarni i Tereni? Albo osiedla w Kaniach? Wątpliwa sprawa. Bo poza wójtem i jego akolitami raczej czarno widzę frekwencję, gdzieś na skraju obszernej w końcu (70 km2) Gminy. A mieszkańców Brwinowa trudno było w przeszłości wyciągnąć na podobne imprezy do leżącej stosunkowo blisko centrum Zagrody. No, ale widać, liczą się przede wszystkim granty w postaci dwóch etatów dla swojaków, opłacanych zapewne sowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły