Upamiętnią więźniów obozu Dulag 121

Pruszków

1 października odbędą się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Uczestnicy uroczystości wezmą udział w marszu, który przejdzie ulicami Warszawy i Pruszkowa.

Od sierpnia 1944 roku do obozu w Pruszkowie przybywały transporty ludności cywilnej z Warszawy, gdzie toczyły się walki powstańcze. Szacuje się, że przez Dulag 121 przeszło ponad 600 tys. osób. Więźniowie mogli liczyć na pomoc miejscowej ludności.

Powstanie warszawskie było bohaterskim zrywem, który został okupiony krwią. Warszawa została zniszczona, tysiące osób zostało wypędzonych z miasta, a wiele poniosło śmierć. Pamięć o walczących o wolność trwa. – W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę 1 października 2017 r. ulicami Warszawy oraz Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Dzięki wspólnej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, Muzeum Dulag 121 oraz Fundacji Edukacji Historycznej trasa tegorocznego IX Marszu Niepokonanych po przejściu ulicami Warszawy i Pruszkowa zakończy się na terenie dawnego obozu Dulag 121. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warszawska część marszu rozpocznie się o godz. 10:00 na Placu Krasińskich, pruszkowska o godz. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23 – informuje Muzeum Dulag 121.

Z Warszawy do Pruszkowa uczestnicy uroczystości będą mogli dojechać za darmo pociągami WKD. Trasa pruszkowskiego marszu będzie prowadziła ulicami: Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, POW, 3 Maja do Muzeum Dulag 121 i zakończy się przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa”. Tam o 15.00 zaplanowano inscenizację historyczną i oficjalną część obchodów, podczas której wręczone zostaną medale Pro Patria osobom pomagającym i zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu.

W organizację wydarzenia zaangażowanych jest wiele osób i instytucji. To wielkie dzieło pracowników Muzeum Dulag, którzy każdego dnia dbają, aby pamięć o więźniach obozu trwała i docierała do kolejnych pokoleń. Warto wspomnieć, że w przygotowanie marszu włączyli się profesjonalni rekonstruktorzy.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.