Upamiętnią 79. rocznicę likwidacji pruszkowskiego getta

Wydarzenie

W najbliższą sobotę, 1 lutego, odbędzie się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 79 lat, czyli wywózkę pruszkowskich Żydów do getta w Warszawie. - Serdecznie zachęcamy do włączenia we wspólne upamiętnienie tragicznych losów pruszkowskiej gminy żydowskiej - zaznaczają organizatorzy z muzeum Dulag 121, Marian Skwara i Książnica Pruszkowska.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 1 lutego o godz. 18.00 na placu przy ulicy Bolesława Prusa, gdzie mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa – wejście bramą przy numerze 38/40.

Tak o wydarzeniach sprzed 79 lat pisała w wspomnieniach w „Seferze Pruszków” (Książnica Pruszkowska, 2016) ocalała z Zagłady Chana Gelbard:

„Pewnej nocy na początku lutego getto zostało otoczone przez policję oraz żandarmów. Przez dziesięć dni byliśmy w zupełnej izolacji, odcięci od świata. Różne plotki krążyły między nami: byli tacy, którzy twierdzili, że wysyłają nas na śmierć, że wyślą nas do Krakowa albo do Lublina, że chcą nas potopić w Wiśle i inne takie. Ciężko opisać to zamieszanie i niepewność. Wszystko to wpływało na Żydów i jeden z nas, szewc Josef, oszalał.”

W rzeczywistości Niemcy otoczyli getto już 25 stycznia, a w czwartek rano 30 stycznia mieszkańcy pruszkowskiego getta – 21 domów mieszczących się w kwartale ulic Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej – zostali wywiezieni na teren Warsztatów Kolejowych, a stamtąd do warszawskiego getta. Ogromna liczba z ponad 1300 pruszkowskich Żydów zginęła później w komorach gazowych w Treblince, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień im poświęcony.

– Wszystkich, którzy pragnęliby upamiętnić tragiczne losy Pruszkowiaków, których deportowano do warszawskiego getta, a następnie do obozu śmierci w Treblince, zapraszamy 1 lutego na placyk przy Bolesława Prusa – czytamy w zaproszeniu.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Upamiętnią 79. rocznicę likwidacji pruszkowskiego getta”

 1. Radek z Socho pisze:

  Panie Boze świeć nad Ich duszami !!!

 2. Wacek pisze:

  Dzieci, uspokójcie się i nie piszcie banialuków. W naszym kraju dopiero teraz demokracja rozkwita. Przedstawiciele narodu Żydowskiego mogą tu czuć się bezpiecznie. Ja osobiście mam do nich dużo szacunku. Tu nie ma zagrożenia w postaci wyznawców Allacha. Na szczęście nie godzimy się na ich import. W nocy mogę bezpiecznie wyjść do parku. Napiszcie, proszę gdzie tak jest w Europie. Jeśli zechcę mogę na szyi nosić krzyżyk bez obawy, że ktoś wsadzi mi nóż. Jeszcze tak niedawno demonstranci byli pałowani. Nie piszę o słuszności demonstracji, tylko jak to wyglądało. Przypomnijcie sobie. Ale tak jak teraz we Francji to horror. Aż tak nawet za Jaruzelskiego nie było.

  • MJP pisze:

   A próbowałeś się przespacerować po Białymstoku z tęczą na koszulce? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia kolego.

  • Janusz pisze:

   Oj Wacek. Nie byli pałowani demonstranci tylko łyse pały z kominiarkami, racami i pustką pod czaszką. Ci sami ludzie dziś również maszerują okładając przy okazji pięściami kobiety, które stają im na drodze. Dziękuje za taką demokrację dla patrioty-idioty Wyznawców Allacha tu nie ma bo nie ma również socjalu ale kto wie…Jak inflacja będzie rosła w takim tempie to niedługo 500+ zamieni się w 1500+ a wtedy kto wie.

 3. Chaim pisze:

  Co to za bzdury. Wielu Żydów w 1946 wróciło do Pruszkowa po tej wywózce do getta.

 4. Głos pisze:

  NIEMIECKIEGO getta, założonego przez NIEMCÓW w Pruszkowie! Swoją drogą ładnie nam się Żydzi odwdzięczają za ratowanie im życia…

 5. lolomii1 pisze:

  już mam dość wspominania 2- wojny swiatowej ! Przecież okazuje się, że im bardziej o tym się mówi, tym bardziej narażamy się na ataki antypolskie ze strony żydów , rosjan i niemców. Zaczynają znowu uprawiać przeciwko nam politykę zorganizowaną, historia sie powtarza.

  • Janusz pisze:

   Włącz dzienniki informacyjne: w Niemczech neonaziści dostają się do parlamentu, w Polsce palone są kukły żydów, młodzież maszeruje z hasłami śmierć wrogom ojczyzny, Białoruś, Rosja, Węgry, Polska i Turcja są obecnie państwami autorytarnymi. Kilka lata temu mieliśmy legalny rozbiór europejskiego państwa. O IIwś światowej powinno się mówić dużo więcej ale w zupełnie inny sposób niż ma to miejsce. Drugiej części wywodu nie skomentuję.

   • Kids pisze:

    Janusz przestań głupoty pisać ,albo dilera zmień ,jedź do Francji tam jest demokracja i Żydzi żyją jak pączek w maśle,ameba umysłowa

    • Adults pisze:

     Kids, rozumiem, że jako bieda-patriota masz inną wizję rzeczywistości. Pocieszę Cię – takie wizje już od dawna się leczy. W Tworkach.

     • Kids pisze:

      Adults zapewne jesteś pacjentem owej placówki,domyślam się żeś stary koderasta ,

   • Ctre pisze:

    Lolomii1 uważa, że gdy nie będzie się poruszać tematu wojny i okupacji w mediach to problem ten automatycznie sam zniknie, rozpłynie się i na zachodzie nikt nic już o tym więcej nie powie, temat był i temat znikł a my bawmy się dalej oglądając seriale w tv i różne,, tańce z gwiazdami i Kubę powiatowego.

  • Pan zegarek pisze:

   Masz rację na co komuś historia? Lepiej haratajmy w gałę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane