Uczcili rocznicę chrztu Polski

Region

Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski miały miejsce w Poznaniu, jednak świętowano również w innych miejscach kraju. Jak wyglądały uroczystości w naszym regionie?

W 966 roku książę Polan Mieszko I przyjął z rąk czeskich chrzest. W ten sposób zapoczątkował się proces chrystianizacji ziem polskich. Dzięki temu możliwe było przejmowanie zachodnich wzorców politycznych i kulturalnych.

1050. rocznica Chrztu Polski to okazja do przypomnienia tego niezwykle istotnego wydarzenia w dziejach naszego kraju. Pamiętają o tym samorządowcy, nauczyciele, młodzież, dzieci, służby mundurowe. W naszym regionie nie brakowało uroczystości upamiętniających tę rocznicę. Szykują się kolejne.

W niedzielę, 17 kwietnia, w Komorowie przy ul. Kotońskiego dokonano aktu poświęcenia Krzyża Pamięci, który został ustawiony w symbolicznym dla gminy miejscu. Udział w uroczystości wzięli: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, starosta pruszkowski Maksym Gołoś, wicestarosta Krzysztof Rymuza, członkowie zarząd powiatu pruszkowskiego, prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski oraz wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka.

O rocznicy chrztu Polski pamiętali również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 w Brwinowie. Ich współpraca zaowocowała przygotowaniem inscenizacji z tej okazji. Również strażacy z Brwinowa w szczególny sposób uczcili 1050. rocznicę Chrztu Polski. Przed budynkiem siedziby rozpalili ognisko podkreślając w ten sposób swoją pamięć.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to także wiele wydarzeń kulturalnych. Warto przypomnieć, że 2 kwietnia w Piastowie odbył się koncert Gloria Polonica, który powiązany został także z 90-leciem miasta. Jednak to jeszcze nie koniec. 7 maja w Piastowie odbędzie się „Bieg w 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Planowana jest także gra miejska „966. Chrzest Polski”.

Należy również wspomnieć o wydarzeniu, które miało miejsce w piątek, 15 kwietnia. Na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 5. rocznicę zasadzenia Dębów Pamięci. Wspominano Antoniego Bąka, Stefana Kaliskego oraz Władysława Gomulińskiego. Wszyscy zostali zamordowani w 1940 roku. 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
10582

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4163

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3105

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
2961
Grill gazowy