Uczcili pamięć więźniów obozu Dulag

Pruszków

Szczególne wydarzenie miało miejsce w niedzielę (1 października) w Pruszkowie. Ulicami miasta przeszedł marsz pamięci więźniów obozu Dulag 121.

Na początku należy zaznaczyć, że obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc miały szczególny wymiar. Uroczystości zapoczątkowano w Warszawie, gdzie uczestniczy wzięli udział w pierwszej części marszu, a później udali się do Pruszkowa. Oficjalna część obchodów odbyła się przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa”. Jednak najpierw uczestnicy maszerowali ulicami miasta: Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, POW, 3 Maja do Muzeum Dulag 121 aż dotarli do monumentu.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, stowarzyszeń, wolontariuszy i pracowników Muzeum Dulag odbyła się inscenizacja historyczna. Wykonana w profesjonalny sposób z dbałością o detale, oddająca klimat trudnych wojennych czasów. Widowisko pokazywało dramat osób wypędzonych z Warszawy i skazanych na życie w obozie w trudnych warunkach. Podczas uroczystości pod pomnikiem wręczono medale Pro Patria.

W piękny sposób uczestnicy uroczystości upamiętnili żołnierzy i ludność stolicy podejmujących bohaterski zryw. Warto podkreślić ogromną rolę organizatorów obchodów. – Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, ponieważ spotkaliśmy się z wielką życzliwością, gdy zwracaliśmy się o pomoc i z wielkim zainteresowaniem dla sprawy. To bardzo ważne – powiedziała podczas obchodów Małgorzata Bojanowska, kierownik Muzeum Dulag 121.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.