Tydzień bibliotek – co w regionie?

Region

Od 2004 r., kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej, w dniach 8-15 maja organizowany jest tydzień bibliotek. Nie inaczej jest w tym roku. Jakie atrakcje czekają na nas w bibliotekach?

Tydzień Bibliotek organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 8-15 maja 2004 r. pod hasłem „Biblioteki w Europie były zawsze”. W pierwszych latach wydarzenie miało miejsce w tygodniu, w którym przypadał 8 maja, zatem było to „święto ruchome”. Od kilku edycji ustalono stały termin 8-15 maja. Co roku pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu.

Grodzisk Mazowiecki

Gminna Biblioteka Publiczna gościła już przedstawicieli bibliotek z Litwy i Giżycka. 9 maja odbyła się konferencja „Biblioteka w zmieniającym się świecie”. 11 maja upłynie pod znakiem aktywnego świętowania – od godz. 15.00 przewidziano animacje sportowe, a już o 18.00 spotkanie z Mateuszem Wieteską. W piątek, 13 maja, będzie spotkanie z pisarzem, Grzegorzem Kasdepke, a następnego dnia z Nelą Małą Reporterką. Zamykająca Tydzień Bibliotek niedziela, 15 maja, upłynie pod znakiem spotkania z Ałbeną Grabowską, Iloną Łepkowską i aktorami „Stulecia Winnych” – Lidią Sadową i Arkadiuszem Janiczkiem. Wszystkie spotkania odbędą się w Mediatece.

Piastów

Piastowska biblioteka przygotowała spotkanie z autorką serii „Misia i jej mali pacjenci”, Anielą Cholewińską-Szolik, dla wybranych grup przedszkolnych. 13 maja odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną uhonorowani najaktywniejsi czytelnicy – osoby, które w ostatnich latach wypożyczyły najwięcej książek. W niedzielę, 15 maja, w bibliotece przy ul. 11 Listopada 2a, będzie można wymienić się książkami. Wymianka zorganizowana będzie wspólnie z Półki do Spółki.
Przez cały tydzień będzie można oglądać wystawę prac międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Kartka z Piastowa”.

Michałowice

9 maja odbyła się akcja „Przytul książkę”, podczas której czekały na czytelników książki do wzięcia. 10 maja odbędą się lekcje biblioteczne „Przedszkolaki w bibliotece”. 11 maja poznamy romantyków z bliska w związku z trwającym Rokiem Romantyzmu. W czwartek, 12 maja, koło Gospodyń Wiejskich Michaśki zaprasza na tworzenie lampionów, a 13 maja otwarta zostanie wystawa na cześć Wandy Rutkiewicz z okazji 30 rocznicy śmierci alpinistki i trwającego Jej Roku.

Nowa Wieś

Przez cały maj w filii w Nowej Wsi będzie abolicja – bez kar będzie można zwrócić zaległe książki do wrzutni. 10-12 maja odbędą się spotkania z przedszkolakami, rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego oraz inauguracja wymiany roślin, ziół i kwiatów w związku z trwającym Rokiem Botaniki. 19 maja przedszkolaki będą świętować 180. urodziny Marii Konopnickiej.

Brwinów

Brwinowska biblioteka również przygotowała szereg atrakcji. 12 maja od 17.30 odbędzie się „Wieczór z bajką” w Oddziale dla Dzieci (od 18.30 również w języku ukraińskim). 13 maja o 12.30 w filii w Otrębusach odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tego samego dnia, o godz. 19.00 w Ośrodku Kultury w Brwinowie będziemy mogli wziąć udział w spotkaniu z Jakubem Małeckim. Przez cały tydzień będą: spotkania z przedszkolakami, kiermasz książek, krzyżówki, wyzwanie literacko-plastyczne oraz wystawa inspirowana literaturą pn. „A rzeki klaszczą”.

Pruszków

Książnica Pruszkowska w swoich filiach przez cały tydzień gości przyszłych małych czytelników – grupy z pruszkowskich przedszkoli. Przedszkolaki na spotkaniach dowiadują się, co robi bibliotekarz, jak funkcjonuje biblioteka oraz poznają rolę książek w życiu. Tematem spotkań były także majowe święta 1, 2 i 3 maja.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy