Takie Pany namalują mural w Podkowie Leśnej

Podkowa Leśna

Już niebawem ścianę podkowiańskiego budynku Społem przy ul. Lipowej zdobić będzie mural. Projekt będzie zrealizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2023.

Na początku lutego Urząd Gminy Podkowa Leśna ogłosił konkurs na projekt muralu, który będzie zdobić ścianę budynku Społem od ul. Lipowej. W założeniu konkursu było pokazanie pracy nawiązującej do Podkowy Leśnej – jej dziedzictwa od powstania po czasy współczesne. Prace miały uwzględnić także historyczne postaci związane z miastem.

Na skrzynkę mailową wpłynęło w sumie 15 projektów. Oceniło je jury, składające się z osobami związanymi z malarstwem, grafiką, filmem i światem artystycznym – Andrzej Kowalczyk, Alicja Rotfeld-Paczkowska, Jerzy Juczkowicz, Małgorzata Serwatka-Kopacewicz oraz Mariusz Płoszaj-Mazurek.

22 marca komisja wybrała zwycięską pracę. Głosowanie z wynikiem 4:1 wygrała praca Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego z formacji TAKIE PANY. Jak można przeczytać w opisie pracy – Podkowa Leśna jest to niezwykłe miasto, powstałe na deskach kreślarskich, którego założenia wcielono w życie w minionym wieku. Zależało mi na pokazaniu planu miasta, linii komunikacyjnych umożliwiających jego rozwój i jego zabytkowej architektury skąpanej w otaczającej ją zieleni. Wyróżniłem najważniejszych mieszkańców starając się ich powiązać z historią budynków, w których mieszkali lub mieli wpływ na ich formę i funkcję. Zakładam, że przy każdej zilustrowanej postaci będzie umieszczona mała tabliczka z kodem QR w celu zeskanowania jej smartfonem i wyświetlenia informacji o życiorysach tychże osób. Bezpośrednie sąsiedztwo pomnika przyrody – Alei Lipowej skłoniło mnie do zastosowania stonowanej kolorystyki, z kilkoma żywszymi akcentami skupionymi na herbie miasta, postaciach dzieci i pawiach przechadzających się po ścianie z muralem. Wprawne oko obserwatora dostrzeże także więcej zwierząt poukrywanych w meandrach liści i gałęzi zawartych na pracy.

Formację TAKIE PANY tworzy duet – Tomek Domański i Mikołaj Olizar-Zakrzewski. Charakterystyczna kreska i subtelny nastrój to ich znak rozpoznawczy. Zrealizowali teledysk do piosenki „Deszcz na betonie” Taco Hemingwaya i „Kanterstrajk” Fisz Emade Tworzywo. Ich papierowy model Lamborghini do samodzielnego złożenia zajął drugie miejsce w konkursie Cover awArts Decybele Dizajnu. Ich prace można zobaczyć w czasopismach „Znak”, czy „Przekrój”, a murale zdobią ściany na warszawskim Ursynowie i budynku przy ul. Nowolipki 9B.

Jak Wam się podoba mural, który niebawem zobaczycie na podkowiańskim Społem?

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.