Święto Niepodległości uczcimy w regionie

Region

Tegoroczna, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie obchodzona wyjątkowo hucznie. W naszym regionie zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych uczczeniu 11 listopada.

– W niedzielę, 11 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego do wspólnego świętowania Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.15 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Żbikowie. W związku z ogólnopolską inicjatywą „Niepodległa do hymnu” dokładnie o godz. 12.00 wspólnie odśpiewamy hymn Polski. Następnie odbędzie się Marsz Niepodległości, którego trasa prowadzić będzie ulicą 3 Maja do pomnika Tadeusza Kościuszki – informuje pruszkowskie starostwo powiatowe.

W programie także oficjalne uroczystości pod pomnikiem u zbiegu ulicy 3 Maja i ulicy Warsztatowej – składanie kwiatów przy Kompanii honorowej wystawionej przez 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej (godz.12.30), koncert patriotyczny pt. „Wolności śpiew” zorganizowany przez Muzeum Dulag 121 miejsce: ul. 3 Maja 8a, Pruszków (godz. 14.00), spektakl teatralny „Krasiński – wieszcz niepodległości. Romantyczne rendez-vous” miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury (godz. 17.00, liczba miejsc ograniczona).

W ramach obchodów przewidziana jest również wystawa zorganizowana przez Muzeum Dulag 121 pt. „Ojcowie Niepodległości”, strażacka grochówka oraz okolicznościowe upominki. Oprócz punktów przewidzianych  w programie w godz. 17.00-24.00 zaprezentowana zostanie iluminacja świetlna nawiązująca do obchodów Święta Niepodległości. Wieczorem przed budynkiem starostwa powiatowego odsłonięta zostanie także tablica upamiętniająca 100-lecie Niepodległości.

PRUSZKÓW

Pruszkowskie Muzeum Dulag 121 w sobotę, 10 listopada, zaprasza na wykład dr Agnieszki Janiak-Jasińskiej „100-lecie praw wyborczych – kobiety na rzecz Niepodległej”. Początek o godz. 15.00.

Do 27 listopada w Muzeum Dulag 121 prezentowana jest wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – sześciu Polaków, którzy, chociaż reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, potrafili zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu: Niepodległości i odbudowy Państwa Polskiego. Wystawa jest dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia Muzeum.

W ramach miejskich obchodów rocznicy w niedzielę, 11 listopada, odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej w kościele św. Kazimierza. Podczas koncertu wykonane zostaną piosenki okresu międzywojnia oraz utwory znane z polskich filmów. Początek o godz. 19.00.

PIASTÓW

W sobotę, 10 listopada, o godz. 15.00 na stadionie MOSiR rozpocznie się Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. O 17.00 uroczystości w Parku Niepodległości. W niedzielę o godz. 10.00 Msza Święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, o godz. 12.00 „Niepodległa do Hymnu” na terenie OSP. O godz. 13.15 inscenizacja „Barwy Mojej Ojczyzny” w wykonaniu uczniów szkoły nr 4 (kościół Chrystusa Króla Wszechświata).

MILANÓWEK

11 listopada uczczony zostanie także w Milanówku. O godz. 10.00 Msza Święta w kościele Św. Jadwigi Śląskiej (ul. Kościuszki 41). O godz. 11.00 uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów (ul. Kościuszki). O godz. 11.30 koncert niepodległościowy w wykonaniu Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego. O godz. 12.00 wspólne zaśpiewanie hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji. W godz. 13.00-18.00 „VIVAT NIEPODLEGŁA!”, czyli widowisko artystyczne (Hala Sportowa nr 1, ul. Żabie Oczko 1). O godz. 13.00 niepodległościowe warsztaty manualne i muzyczne, pokazy patriotyczne, wystawy. O godz. 15.00 Międzypokoleniowy Test Niepodległościowy. O godz. 17.00 wielki koncert „VIVAT NIEPODLEGŁA!”.

GRODZISK MAZ.

Grodziskie obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 15.30 od zbiórki pocztów sztandarowych pod pomnikiem Chełmońskiego. O godz. 16.00 Msza Święta o kościele św. Anny. O 17.00 uroczystości pod pomnikiem Wolności i Zwycięstwa. Pół godziny później w Centrum Kultury koncert uczniów szkoły muzycznej i Grodziskiego Chóru Bogoria. O godz. 19.00 wieczornica pieśni patriotycznych w kościele Przemienienia Pańskiego.

PODKOWA LEŚNA

W sobotę 10 listopada godz. 16.00 Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na otwarcie wystawy historycznej i prezentację „Księgi stulecia niepodległości”. Pół godziny później będzie można posłuchać najpiękniejszych wierszy o wolności w interpretacji aktorów Teatru Otwartego. O godz. 17.00 przy ul. Lilpopa 18 rozpocznie się debata o wolności. O wolności w różnych jej aspektach podyskutują: psycholog Ewa Kołacz, reżyser Wojciech Marczewski, filozof dr Piotr Stankiewicz (UW), red. Tomasz Stawiszyński (Godzina Filozofów), prowadzenie: red. Aleksander Kaczorowski

W niedzielę, 11 listopada, o godz. 16.30 zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Przed projekcją spotkanie z reżyserem Waldemarem Dąbrowskim. O godz. 18.00 w CKiIO przy ul. Świerkowej koncert „Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego”. 18 pieśni do słów A. Asnyka, T. Gautier,  C. Mendesa,  A. Mickiewicza w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

NADARZYN

W sobotę 10 listopada o godz.17.00 uroczysta sesja rady gminy w sali widowiskowej NOK, o godz. 18.00 NOK Pęd Band. W niedzielę o godz. 12.00 Msza Święta w kościele św. Klemensa, a następnie poświęcenie tablicy pamiątkowej i występ artystyczny uczniów szkoły podstawowej w Nadarzynie. O godz. 13.30 przemarsz na plac Poniatowskiego, a tam przejazd członków Klubu Motocykli Dawnych i Ciężkich „Nornica”, rekonstrukcja przejazdu marszałka Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

BRWINÓW

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 od Mszy Świętej w kościele św. Floriana. O 11.30 przeniosą się one pod Pomnik Niepodległości. O godz.12.00 „Niepodległa do Hymnu”. Od godz.12.15 dostępne będzie miasteczko harcerskie. W godz.13.00-17.00 będzie można zwiedzać wystawę w auli L.O przy ul. Żwirowej. O godz. 19.00 spotkanie przy ognisku, wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek (ul. Grodziska 57).

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe