Stawisko Iwaszkiewiczów w czasie wojny i pokoju

Pruszków

14 stycznia w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie dotyczące historii życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, a dokładniej ich działalności w czasie II wojny światowej. Gościem specjalnym będzie dr Radosław Romaniuk, który opowie o Stawisku – azylu i miejscu, w którym Iwaszkiewiczowie spędzili resztę życia.

Podczas II wojny światowej Stawisko Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zlokalizowane w Podkowie Leśnej było swojego rodzaju azylem dla ludzi kultury. Można było tam odetchnąć od okupacyjnego życia. Iwaszkiewiczowie angażowali się w działania konspiracyjne udzielając pomocy materialnej i udzielając schronienia osobom poszukiwanym. W czasie Powstania Warszawskiego w podkowiańskiej posiadłości znajdowali się uchodźcy z Warszawy czy osoby wyprowadzone z obozu przejściowego w Pruszkowie.  

Od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. w Stawisku schroniło się kilkadziesiąt osób. Uratowano ich m.in. dzięki działalności Eryka Lipińskiego, który był w stałym kontakcie z Jarosławem Iwaszkiewiczem. To historia, którą warto poznać. Spotkanie dotyczące życia i działalności Iwaszkiewiczów oraz azylu jakim było Stawisko odbędzie się w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w niedzielę, 14 stycznia o godz. 15.00.

Tego dnia gościem będzie literaturoznawca dr Radosław Romaniuk, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza „Inne życie”, który opowie o życiu Stawiska – rezydencji w której Iwaszkiewiczowie mieszkali od 1927 roku aż do śmierci, w trakcie II wojny światowej i w latach powojennych.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.