„Sploty 2018” – spotkania wielokulturowe w Grodzisku

Grodzisk Maz.

2 lutego rozpocznie się kolejna edycja Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty”. Program tego kilkunastodniowego wydarzenia jest niezwykle bogaty. Znajdziecie w nim m.in. koncerty, spotkania, wernisaże oraz projekcje filmowe.

„Sploty” organizowane są w Grodzisku Mazowieckim od pięciu lat. – Jest to wydarzenie podczas którego splatają się wątki wielu kultur, często bardzo od siebie odmiennych i odległych. Poprzez nasze działania chcielibyśmy pokazać jak ważne jest poznawanie i zrozumienie inności, akceptacja różnorodności oraz świadomość tego, jak wiele my – przedstawiciele różnych kultur i tradycji – możemy się wzajemnie od siebie nauczyć – przedstawia Mariola Goździkowska z Willi Radogoszcz Galerii Etnograficznej w Grodzisku Maz.

Dlatego też tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „Tak dalecy, tak bliscy”. Poruszone zostaną tematy, które ostatnio wzbudzają wiele kontrowersji i emocji. Zastanawialiście się kiedyś czy można uniknąć konfliktów na tle kulturowym? Organizatorzy „Splotów” będą starali się wytłumaczyć uczestnikom, że można unikać niepotrzebnych niesnasek, gdy tylko spojrzymy na nie z innej perspektywy.

Tak naprawdę „Sploty” można nazwać festiwalem, na który składa się szereg mniejszych wydarzeń organizowanych praktycznie dzień po dniu. Dlatego warto sprawdzić dokładny harmonogram (zamieszczamy go pod artykułem). Zwłaszcza, że będziecie mieli okazje spotkać się i porozmawiać z prawdziwym znawcami oraz przedstawicielami różnych narodowości, tradycji, mniejszości narodowych.

– Zapraszani przez nas goście to ludzie, którzy są częścią naszego społeczeństwa i których losy nierzadko splatają się z naszymi. Pragniemy jednak zwrócić uwagę nie tylko na kultury, które są blisko nas. Chcielibyśmy pokazać fragment dalekiego świata, postrzeganego jako „egzotyczny”, ale często też niezrozumiały. Dlatego też tym razem oddalimy się od naszego miasta i zabierzemy Państwa w podróż po świecie bliskim i dalekim; odwiedzimy północnoafrykańskich Tuaregów, zajrzymy do meksykańskiego puebla, przeniesiemy się do aborygeńskiego „Czasu snu” – zaznacza Goździkowska.

Tegoroczna edycja będzie trwała od 2 do 20 lutego.

„Gazeta WPR” i portal WPR24.pl są patronami medialnymi „Splotów”.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.