Spacer literacki po Podkowie Leśnej

Podkowa Leśna

Miasto ogród Podkowa Leśna bywa też nazywane, nie bez racji, kolonią artystyczną czy też kolonią literacką. W niedzielę 20 lutego odbędzie się spacer śladami pisarzy i poetów.

W okresie międzywojnia, nawet zanim oficjalnie powstała miejscowość, bywali tu już znani literaci, którzy odwiedzali Jarosława Iwaszkiewicza. Bywali w willi Aida, a potem w Stawisku poeci z grupy Skamandra: Antoni Słonimski, Jan Lechoń i wielu innych. W tzw. szklanym domu zamieszkała tu “gorszycielka”, jak nazywano z racji jej działalności publicystycznej i społecznej Irenę Krzywicką. Swoje bardzo wówczas popularne bajki pisał w swojej “kurzej stopce” Benedykt Hertz, bywał młody Gustaw Herling-Grudziński. Czas wojny przyciągnął tu Czesława Miłosza, Jerzego Andrzejewskiego i młodziutkiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dobrze znał Podkowę Stanisław Dygat, skoro opisał ją tak dokładnie w “Pożegnaniach”, a w czasie wojny dochodziła tu do siebie po pobycie w więzieniu na Pawiaku Pola Gojawiczyńska, autorka popularnej powieści “Dziewczęta z Nowolipek”.

Prowadzenie: Agnieszka Wojcierowska, wstęp wolny, start: godz. 11.00 stacja WKD Podkowa Leśna Główna.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Spacer literacki po Podkowie Leśnej”

  1. Anonim pisze:

    spotkania „ciepłych chłopaków” się odbywały😂

    • Grabarz pisze:

      Zupełnie jak na Nowogrodzkiej bądź na plenarnych zebraniach episkopatu Polski. Akurat Iwaszkiewicz, Słonimski, Miłosz i Herling-Grudziński byli żonaci. Dwaj ostatni nawet dwukrotnie. Domyślam się, że nie znasz twórczości tych pisarzy skoro ledwie nauczyłeś się pisać w wiejskiej podstawówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły