Solidarni z Białorusią – wystawa w Otrębusach

Brwinów

Profesor Marian Pokropek zaprasza do swojego Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach na okolicznościową wystawę „Sztuka ludowa Białorusi”, która została przygotowana w imię solidarności z narodem białoruskim.

Protesty, które rozpoczęły się na Białorusi na początku sierpnia tego roku po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, skupiły uwagę świata na wschodnim sąsiedzie Polski. Kraj leżący do tej pory nieco na uboczu, trafił na czołówki serwisów informacyjnych, a dążenie Białorusinów do samostanowienia i wolności oraz odwoływanie się do narodowej tożsamości pod biało-czerwono-białą flagą pojawiło się wśród tematów poruszanych w przestrzeni publicznej – czy to w zabiegach dyplomatycznych, relacjach czy debatach medialnych, czy wreszcie w akcjach solidarnościowych, w które wpisuje się wystawa prezentowana w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

W swoich badaniach etnograficznych nad kulturą ludową Słowiańszczyzny profesor Pokropek wielokrotnie odwiedzał tereny dzisiejszej Białorusi, przy okazji nawiązując kontakty i przywożąc stamtąd kilka tysięcy zdjęć oraz ok. 250 obiektów muzealnych, wśród których są zarówno misterne wycinanki, jak też rzeźby i obrazy twórców ludowych nawiązujących w swoich pracach do historii i pamięci rodzinnej. Polaków i Białorusinów łączą wielowiekowe więzy historyczne. Wystarczy wspomnieć unię polsko-litewską zawartą w leżącym na terenie dzisiejszej Białorusi Krewie czy urodzonych na tamtych terenach Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, Elizy Orzeszkowej czy kompozytora Michała Ogińskiego.

W czasie wernisażu wystawy, który miał miejsce 12 września, o Białorusi opowiadała dr Katarzyna Waszczyńska, etnolog i wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmuje się problematyką etniczną i tożsamościową w Europie Środkowo-Wschodniej. Zachęcała też do lepszego poznawania Białorusi. – Odrzucając kwestie polityczne jak i naszą trochę paternalistyczną postawę, wynikającą z tego, że zachodnia część Białorusi przynależała do Drugiej Rzeczypospolitej, zobaczymy wiele ciekawych ludzi, tematów i miejsc. Dziś Białorusini są białoruskocentryczni – koncentrują się na swoim własnym kraju i chcą go zbudować na swoich zasadach – mówiła dr Waszczyńska.

Wystawę w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach można jeszcze oglądać w godz. 9-18 w pawilonach wystawowych przy domu profesora Mariana Pokropka przy ul. Natalińskiej 15.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Solidarni z Białorusią – wystawa w Otrębusach”

 1. Bernard pisze:

  A kiedy Solidarni z Palestyną ?
  Nikt nie chce widzieć co tam się dzieje ?

 2. asia pisze:

  a w Polsce tyle biedoty…..

 3. KomsomolskajaPrawda pisze:

  A mi już się śniła kilka dni temu wojna z ruskimi, a taka konfrontacja skończyłaby się unicestwieniem naszego narodu bo my z natury tchórzliwi jesteśmy i do broni nie staniemy !
  No przecież Polak w swym luksusie, czyli willi + nowe auto z salonu uważa, że to są najważniejsze osiągnięcia w jego życiu.
  No i jak to, teram miałby to zostawić ???!!! Nieee, pozostanie w swoim wygodnym ogrzewanym domu w nadziei, że ktoś inny za niego to zrobi, że poświeci swoje życie. Co za naiwne myślenie!
  Tu mamy też przykład na to , że rozwarstwienie społeczne do jakiego doprowadzili POprzednicy podzieliło naród, NIE CZUJEMY SIĘ SOLIDARNI , SPÓJNI, RAZEM…A tylko takie cechy pozwalają by każda wojnę wygrać.
  Oczywiście mam nadzieję że mój sen nie spełni się. Polska potrzebuje odbudowy POPEOWSKICH zgliszczy, musimy mieć silna armię, musimy być pewni swojej potęgi. To jest możliwe tylko przy obecnym rządzie, który wspiera polską armię i nieemal codzienni podpisywane są kolejne umowy na zamówienia dla polskiej armii.
  No przecież POprzedni był taki „prezydent”, który mówił tak:
  „polski pilot to nawet na drzwiach od stodoły poleci”
  – to jakby napluć Polakom w mordę !
  – i jeszcze niemal 50% z was na nich głosuje, agentów Moskwy i Berlina – komunistów z PO(KO) Trzask. ?!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły