Śladem dawnej linii EKD/WKD

Kolej

Lubisz Warszawską Kolej Dojazdową i chcesz poznać jej historię? W przyszłym tygodniu odbędzie się spacer poprowadzony dawnym przebiegiem linii WKD na terenie Grodziska Maz.

Tytuł spotkania to „Śladami EKD w Grodzisku Mazowieckim”. Dobrze znana dziś „wukadka” zaczynała jako EKD, czyli Elektryczne Koleje Dojazdowe. W 1927 r. była to pierwsza normalnotorowa elektryczna kolej w Polsce. Uczestnicy wydarzenia zostaną oprowadzeni śladami nieistniejącego już dziś torowiska.

Przechadzka rozpocznie się od stacji PKP w Grodzisku Mazowieckim (ul. 1 Maja) i zakończy przy stacji WKD „Grodzisk Mazowiecki Radońska”. Wydarzenie to organizują pasjonaci z dziedziny kolejnictwa. Nie zabraknie ekspertów z zakresu budowy i eksploatacji infrastruktury kolejowej. Natomiast spółka WKD jest patronem tego wydarzenia.

Dowiecie się w jaki sposób rozbudowała się linia EKD na odcinku „Radońska” – „PKP”. Znawcy wyjaśnią jak była eksploatowana w latach 1932-1966 (od początku istnienia, aż do fizycznej likwidacji). W ramach spaceru będzie zapewniona również możliwość zwiedzenia wagonu historycznego EN80-16, obsługującego zlikwidowany odcinek linii przez wszystkie lata jego eksploatacji.

Początek spaceru zaplanowano o godz. 12:30 przy budynku stacji kolejowej PKP Grodzisk Mazowiecki przy ul. 1 Maja, natomiast koniec w budynku Izby Tradycji EKD/WKD przy stacji WKD „Grodzisk Mazowiecki Radońska” (wejście od strony peronu nr 1 stacji). Uczestnicy spaceru przejdą m.in. przez ul. 11 Listopada, plac Wolności, ul. Sienkiewicza i ul. Radońską.

Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich!

Start w sobotę, 8 grudnia w godz. 12.30-14.30.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Śladem dawnej linii EKD/WKD”

  1. Niunio pisze:

    Grodziska ? O wiele fajniejsze byłoby zwiedzanie dawnej trasy WKD w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły