Śladami ks. Leona Kantorskiego

Podkowa Leśna

W sobotę 15 stycznia w Podkowie odbędzie się spacer z przewodnikiem - Śladami ks. Leona Kantorskiego, charyzmatycznego proboszcza parafii św. Krzysztofa, animatora życia społecznego i kulturalnego Podkowy. Spacer poprowadzi Agnieszka Wojcierowska.

14 stycznia 1968 to data, która przeszła do historii Podkowy, polskiego Kościoła i… rock’n’rolla. Wtedy to w kościele Św. Krzysztofa w Podkowie została wykonana pierwszy raz w Polsce i jako jedna z pierwszych na świecie msza beatowa. Elektryczne gitary przy ołtarzu – to był prawdziwy szok kulturowy, a podkowiański Kościół oblegały tego dnia tłumy młodzieży.

Niemal dokładnie w 54. rocznicę tego wydarzenia, 15 stycznia, zapraszamy na spacer, którego bohaterem będzie jego pomysłodawca i inspirator, postać niezwykła i nieszablonowa – Ks. Leon Kantorski (1918–2010) – charyzmatyczny proboszcz parafii św. Krzysztofa w latach 1964–1991, animator życia społecznego i kulturalnego Podkowy. To właśnie z jego inicjatywy popularna kompozytorka Katarzyna Gärtner napisała muzykę do mszy beatowej, a wykonał ją zespół „Czerwono-Czarni”.

Ks. Leon Kantorski reaktywował też przedwojenne Autosacrum – doroczne święcenie pojazdów mechanicznych. Ksiądz Leon był również twórcą ruchu młodzieżowego „Świetliki”, wzorowanego na przedwojennym harcerstwie. W latach 80. wspierał działania opozycji – w kościele w Podkowie odbywały się głodówki protestacyjne: w maju 1980, w 1985 i 1986. W 1982 zorganizował „Spotkanie z autorem”, cykl spotkań z udziałem wybitnych działaczy opozycji, artystów, pisarzy i dziennikarzy. W stanie wojennym powołał Parafialny Komitet Pomocy Bliźniemu i założył przy kościele niezależną Galerię Sztuki.

W 1991 ksiądz Leon przeszedł na emeryturę i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Podkowy Leśnej. Założył też fundację „Lumen Pro Educatione”, która zainicjowała budowę Szkoły Podstawowej im. Św. Teresy.

W 1991 jako pierwszy otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Miasta Ogrodu Podkowa Leśna” – „za niezłomną postawę, pobudzanie inicjatywy obywatelskiej, pielęgnowanie tradycji i historii, ochronę dóbr kultury i patriotycznej tradycji narodowej”.

Został pochowany na cmentarzu w Podkowie Leśnej.

Start: stacja WKD Podkowa Leśna Główna, godz. 11.00. Wstęp wolny!

MS/CKiOP

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.