Rajd „Po kamienistej drodze” po raz 56.

Michałowice

Od ponad pół wieku w Pęcicach odbywa się rajd „Po kamienistej drodze”. To upamiętnienie żołnierzy z Powstania Warszawskiego z Obwodu Ochota AK i VII Obwodu „Obroża” (Pruszkowa, Piastowa i Ursusa).

Żołnierze obwodów z Ochoty, Pruszkowa, Piastowa i Ursusa 2 sierpnia 1944 roku, w drodze do Lasów Chojnowskich, starli się na terenie Pęcic z siłami niemieckimi. W ich wyniku zginęło 91 powstańców – część straciło życie w walce część została rozstrzelana po bitwie. Zostali pochowani w zbiorowej mogile. W 1946 roku z inicjatywy rodzin poległych ekshumowano ciała, a na miejscu zbiorowego grobu powstało mauzoleum.

Już 24 lipca, od godz. 10.00 odbędą się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę Powstania Warszawskiego oraz Bitwy i Egzekucji w Pęcicach, a także 76. rocznicę uroczystości pogrzebu i poświęcenie Pomnika-Mauzoleum. Obchody zaplanowano przy Pomniku-Mauzoleum w Pęcicach.

Poniżej prezentujemy harmonogram uroczystości:

godz. 10:00 – koncert patriotyczny w intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych powstańców. Wykonawcy: prof. dr hab. Marcin Tadeusz Łukaszewski – fortepian, Stanisław Łopuszyński -fortepian, improwizacje, Jakub Jastrzębski – prowadzenie koncertu, animacja wspólnego śpiewania;

godz. 11:00 – msza św. polowa;

godz. 12:00 – apel pamięci i składanie kwiatów na powstańczej mogile z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Wójt Gminy Michałowice, Oddziału Stołecznego PTTK oraz przy współpracy Żołnierzy Kombatantów AK. Na miejsce uroczystości dowiezie Was autokar ze stacji WKD Reguły – odjazdy o godz. 9.30 i 9.45.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Rajd „Po kamienistej drodze” po raz 56.”

  1. chór@staruszków z miasta Pruszków pisze:

    Obecność obowiązkowa ( dla PO edukacyjna) ) CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły