Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121

Pruszków

Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na cykl spotkań „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121”. Cykl zainauguruje pokaz dokumentu „Jaster. Tajemnice Hela”.

16 lipca w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie odbędzie się pierwsze spotkanie  z cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121”. W godzinach 11.00, 12.10, 13.20 i 14.30 zaplanowano bezpłatne pokazy dokumentu „Jaster. Tajemnice Hela”, który przedstawia niewyjaśnione losy żołnierza Armii Krajowej.

Film „Jaster. Tajemnice Hela” opisuje historię żołnierza Armii Krajowej, Stanisława Jastera, ps. Hel, który z niejasnych przyczyn  w 1943 roku został posądzony przez swych towarzyszy broni o kolaborację z Niemcami. W lipcu tego samego roku stracono go bez przeprowadzenia rzetelnej rozprawy sądowej. Danuta Leśniewska (później Sławińska) – narzeczona Jastera, w latach 1944-45 sanitariuszka i tłumaczka w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, przez całe życie przechowywała pamiątki związane z ukochanym. Ocalała klisza z filmem, na którym uwieczniono ich wspólne, radosne chwile, sprzed tragicznych  wydarzeń. Kobieta nigdy nie dowiedziała się w jakich okolicznościach zginął jej wybranek i gdzie został pochowany.

Dokument podejmuje również kwestię tego, jak po wojnie postrzegano postać Stanisława Jastera, przedstawianego jako zdrajcę. Spotkało się to z głosami oburzenia, m.in. współuciekiniera Jastera z obozu Austwitz – Kazimierza Piechowskiego. Nie odnaleziono wojennych dokumentów procesowych, które pośmiertnie oczyściłyby Jastera z zarzutów. Próbę jego rehabilitacji podjęli twórcy filmu – Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.