Pruszkowskie muzeum z wystawą w Sejmie

Region

Wystawa przygotowana przez pruszkowskie muzeum Dulag 121 będzie zaprezentowana w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Jej głównym tematem jest „pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”.

Wystawa eksponowana będzie w Sejmie RP już od 3 października, jednak jej uroczyste otwarcie odbędzie się trzy dni później, 6 października o godz. 12.00. Przygotowano szereg atrakcji dodatkowych. Profesor Jan Żaryn poprowadzi wykład poświęcony masowej emigracji ludności cywilnej powstańczej Warszawy oraz pomocy zorganizowanej na terenie obozu Dulag 121 w Pruszkowie. W programie znajdą się też wspomnienia i relacje świadków tej historii, a nawet pokaz filmu „Exodus Warszawy 1944”. 

Tematem przewodnim tej wystawy planszowej jest akcja pomocowa dla wygnanych z Warszawy. Od sierpnia 1944 r. do pierwszej połowy 1945 r. zaangażowało się w nią tysiące osób w tym m.in. Rada Główna Opiekuńcza, Armia Krajowa, Polski i Międzynarodowy Czerwony Krzyż, zakony i wolontariusze. 

– Pomoc organizowana była wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani z domów mieszkańcy Warszawy: w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów, ), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej: ludzi starych i chorych, okaleczonych w Powstaniu Warszawskim i kobiety z małymi dziećmi – informuje muzeum Dulag 121. 

Sama wystawa to 20 plansz w syntetycznej formie. Przedstawia etapy wypędzania ludności cywilnej z Warszawy. Na planszach znajdziemy fotografie, skany dokumentów, oryginalne mapy i wykresy ukazujące przebieg wczesnych wydarzeń. Całość podzielono na cztery części. Pierwsza opowiada o zarysowaniu kontekstu – historia przymusowego wyjścia ze stolicy. Druga szczegółowo informuje o warunkach jakie panowały w obozie Dulag 121, a trzecia dedykowana jest akcji pomocowej w Pruszkowie i okolicy. 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.