Pruszkowski tydzień z Niepodległą

Pruszków

Warsztaty, spacery historyczne, ciekawe spotkania, gra miejska, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, koncert oraz wiele innych – to szereg działań, które będą realizowane w ramach „Pruszkowskiego tygodnia z Niepodległą”.

Muzeum Dulag 121 wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury „Pałacyk” z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizują cykl ciekawych i rozmaitych wydarzeń, które będą obrazowały szereg dążeń niepodległościowych w Pruszkowie i okolicach. „Pruszkowski tydzień z Niepodległą rozpocznie się 4, a zakończy 12 listopada. – Szczęśliwie dla Pruszkowa działania niepodległościowe angażowały ludzi, którym w równym stopniu na sercu leżało dobro współmieszkańców jak i los kraju. To oni, tworząc polskie instytucje i zręby społeczeństwa obywatelskiego, budowali podwaliny przyszłej niepodległej Polski. Podczas „Pruszkowskiego tygodnia z Niepodległą” pragniemy przedstawić państwu ich historie i opowiedzieć o instytucjach zaangażowanych w szeroko rozumiane działania niepodległościowe na terenie miasta – informują organizatorzy.

Jakie imprezy i wydarzenia będą organizowane w ramach „Tygodnia”? Muzeum Dulag 121 oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk” zapraszają dużych i małych a warsztaty międzypokoleniowe.  Pierwsze zajęcia odbędą się już 28 października w „Pałacyku” (start godz. 10.00). Tematem spotkania będzie „niepodległość”. Uczestnicy warsztatów wspólnie przygotują godło oraz flagi. Kolejne warsztaty artystyczno-historyczne odbędą się 4 (godz. 10.00 – 13.00) i 8 listopada (17.30 – 20.30), będą to odpowiednio warsztaty „Babciu! Dzisdku! Zróbmy wspólnie flagę” oraz „Wielka Niepodległa”. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale należy mieć specjalny bilet. Te dostępne są w siedzibie MDK oraz na tutaj. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Muzeum Dulag 121 zachęca również do udziału w pozostałych wydarzeniach. Wśród nich jest m.in. spacer historyczny, w trakcie którego uczestnicy odwiedzą miejsca związane z działaniami niepodległościowymi w Pruszkowie. Maciej Boenisch z Muzeum Dulag 121 opowie o jednej z pierwszych szkół powszechnych w mieście, która w 1917 roku przemianowana została na szkołę im. Tadeusza Kościuszki, przedstawi  historię fabryk oraz początki działalności Rady Miejscowej Opiekuńczej i Rady Miejskiej. Spacer odbędzie się 4 listopada o godz. 12.00. Start sprzed Pałacu Ślubów.

Inną ciekawą propozycją jest historyczna gra miejska „Mała wielka historia Pruszkowa”. – Gra osadzona jest w realiach pruszkowskiej historii w czasie walk Polaków o odzyskanie Niepodległości oraz w pierwszych latach tuż po 1918 roku. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zadań, które otrzymają na stanowiskach prezentujących działalność oświatową, kulturalną i konspiracyjną Polski pod zaborami – zachęcają organizatorzy. Gra będzie powadzona 12 listopada w Parku Kościuszki w godz. 11.00 – 14.00.

Nie zabraknie również ciekawych wykładów, wystawy fotografii m.in. w fotoplastykonie oraz koncertu finałowego. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdziecie na plakacie i stronie muzeum.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.