Pruszków na minutę przed wojną. Wykład w Muzeum Dulag 121.

Pruszków

22 października pierwszy wykład w ramach cyklu Pruskoviana – Pruszków 1939. Prelekcję „Pruszków w przededniu II wojny światowej” wygłosi dr Mirosław Wawrzyński.

Jak wyglądał Pruszków w czasie 20-lecia międzywojennego? Jak żyło się jego mieszkańcom? Jakie zmiany w nim zaszły?

Po I wojnie światowej miasto było zniszczone i częściowo wyludnione. Brakowało tu opału i żywności, ale też szalało bezrobocie i niedostatek. Pruszków stosunkowo szybko jednak zaczął „wracać do formy”.

Powstały nowe budynki, pojawiły się nowe miejsca pracy, do miasta przyjechało wielu nowych mieszkańców. Dynamiczny rozwój miasta zatrzymał wybuch II wojny światowej.

Co działo się na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej aż do ogłoszenia mobilizacji 31 sierpnia 1939 roku? O tym opowie dr Mirosław Wawrzyński podczas pierwszego wykładu z cyklu „Pruszków 1939”. Kolejne odbędą się 5 i 19 listopada – wszystkie będą poświęcone historii miasta u progu II wojny światowej.

Wykład odbędzie się 22 października o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121. Bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Pruszków na minutę przed wojną. Wykład w Muzeum Dulag 121.”

 1. Gość pisze:

  Co nie daj Bóg aby nie było wojny
  Mentalność młodych jest taka , że pouciekali by za granice.Takie nowoczesne wychowanie …..zero patriotyzmu …. Jaka Ojczyzna.???? Mogą żyć nawet pod butem Niemca aby dużo płacił .A tylko głupcy nadstawiają karku .W szkole chamstwo , arogancja brak dobrego wychowania CZEGO ONI UCZĄ……

 2. Zdziwiony pisze:

  Made in France proponuję zastanowić się na czym polega obecna prawość i sprawiedliwość w wykonaniu obecnie rządzących? Brzydzę się polityką zarówno tą ogólnopolską jak i światową i nikogo nie faworyzuję,ale pisanie o tzw.prawilności obecnie rządzących świadczy o sukcesie Kurskiego i jego powiedzeniu,że ciemny lud itd.Przepraszam ale tylko zacytowałem ulubieńca kościoła i jego chrześcijańskiej miłości do bliźniego nie chcąc nikogo urazić .

 3. Polska Made in France pisze:

  Polska w okresie przed 1939 r gdyby trwała do dziś bylibyśmy na poziomie Francji czy Niemiec. Niestety po wybuchu wojny i potem jej zakończeniu w Polsce władza była paradoksalnie kontrolowana przez agresorów, czyli Rosję i Niemcy.
  Dziś wielu z was nawet nie zastanawia fakt, że Tuska rodzina była na statku uciekinierów niemieckich elit przed wojskami wyzwoleńczymi nasz kraj ?
  Tak tak, to są informacje zatajane w tzw. „liberalnych” mediach typu TVN.
  To zadajcie sobie też pytanie, jacy oni są liberalni i rzekomo wolni ?
  Mamy ciągle szansę by Polską rządzili Polacy jak jest obecnie, albo …
  grabieży naszej państwowości, suwerenności będzie ciąg dalszy.
  Dla przykładu weźmy chociażby ostatnie MEGA zamówienia dla polskiej armii ?
  Są to największe inwestycje w armii po 1939r. Czy to byłoby możliwe z jakimś innym rządem ?
  NIE…

  Dziś ten człowiek udając jednego z nas (Polaka) próbuje odebrać tym prawilnym władzę !

 4. Pilot pisze:

  Obecnie jest też taki co się boi kobiet i „uprawia” bełkot ale ten mieszka na Żoliborzu. Może to rodzina, bo też pojawia się wątek brytyjski? Chodzi o lotnisko w Harrow!

 5. MJP pisze:

  Ja wiem co się działo: ,,według naocznych świadków po okolicy wędrował irytujący starzec, który namawiał miejscową ludność do wojny z Niemcami opowiadając legendy o brytyjskich lotniskowcach wpływających na bałtyk przez cieśniny duńskie. Wspominał też o lancasterach w ilościach kilku tysięcy gotowych nieść pomoc polskim piechurom. Twierdził ,że warkot ich silników niesie się przez morze północne i bałtyk i jak się człowiek skupi to może je usłyszeć stojąc na brzegu portu w gdyni. Niestety miejscowi uwierzyli w ten bełkot” Nie jest to potwierdzone ale podobno uważał się za najmądrzejszego człowieka na świecie. Bał się kobiet i pająków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły