Powstanie Warszawskie w kinematografii PRL

Pruszków

Przed nami kolejne spotkanie w ramach 80. Rocznicy Wysiedlenia Powstańczej Warszawy. Tym razem gościem będzie prof. Andrzej Zawistowski, który przedstawi wykład o obrazie Powstania w kinematografii PRL.

W jaki sposób w czasach PRL pokazywano w filmie Powstanie Warszawskie? Które wątki fałszowano, które przemilczano, które podkreślano? Dlaczego niektóre batalistyczne sceny powstańcze nakręcono w Czechosłowacji? Odpowiedzi na te pytania pozwala pokazać zmieniający się schemat oficjalnej narracji o Powstaniu Warszawskim. W historii tej nie brak zaskakujących wątków, jak chociażby wizja Powstania stworzona przez sowieckiego reżysera batalistycznych superprodukcji.

Przeprowadzona przez prof. Andrzeja Zawistowskiego analiza produkcji filmowej poświęconej tematowi Powstania Warszawskiego będzie interesującym przyczynkiem do przypomnienia polityki historycznej czasów PRL.

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wykład, który odbędzie się 8 czerwca o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Muzeum Dulag 121

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Powstanie Warszawskie w kinematografii PRL”

  1. ewa nisenbaum pisze:

    „….w kinematografii PRL” ?? a będzie coś o transportach powstańców warszawskich z lotniska ruski w rembertowie ?
    albo słynne odbicie więźniów politycznych przez AK po wyzwoleniu nas przez tzw. armię wyzwoleńczą ?

  2. Turysta pisze:

    A czy będzie też poruszony aktualny temat kto jest obecnie prezydentem Pruszkowa? Pytam,ponieważ w wielu miejscach jest nadal wizerunek Pawła Makucha z dopiskiem „Mój prezydent” Czyli kto jest szeryfem, Paweł Makuch czy Piotr Bąk? Ci którzy przejeżdżają przez Pruszków widzą po tabicach wyborczych, że Paweł Makuch. Co na to Magistrat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły